Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Anna Wardziak

Scalenia na zakręcie

– Jestem głęboko przeświadczony o korzyściach płynących ze scaleń gruntów. Nie znam drugiego zabiegu na wsi tak silnie porządkującego przestrzeń rolno-produkcyjną, a równocześnie dającego tyle korzyści począwszy od uporządkowania stanu prawnego, a skończywszy na zagospodarowaniu poscaleniowym – stwierdził starosta częstochowski Andrzej Kwapisz podczas seminarium podsumowującego XXXIV Konkurs Jakości Prac Scaleniowych (Warszawa, 14 grudnia).

Do ostatecznej oceny oddziałowe sądy eliminacyjne powołane przez marszałków województw zgłosiły 4 projekty scaleń gruntów zatwierdzonych w latach 2007-10 (sfinansowane ze środków wspólnotowych) oraz 8 założeń do projektów scaleń opracowanych w tym samym okresie (wpisanych na listę operacji w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013). Główny Sąd Konkursowy – pracujący w składzie: Jerzy Kozłowski (przewodniczący), Waldemar Władziński (sekretarz), Jan Bielański, Robert Kowalczyk, Edward Oszmiański i Jacek Wincenciak – przyznał 3 nagrody i wyróżnienie za projekty scaleń oraz 4 nagrody i 2 wyróżnienia za opracowanie założeń do projektów scaleń gruntów.
Gratulując laureatom, sekretarz stanu w MRiRW Kazimierz Plocke powiedział: – Dziękuję wszystkim odważnym, którzy podjęli trud włączenia się do konkursu. Chcielibyśmy, żeby było was jeszcze więcej i żeby projekty, które realizujecie, były powszechnie znane. 
– Szczególny szacunek należy się wykonawcom, którzy są na pierwszej linii frontu podczas całego procesu scaleniowego i na każdym jego etapie poddawani są nieustannej presji – dodał z kolei dyrektor Częstochowskiego Biura Geodezji Józef Chmiel.
Zasadniczą część spotkania wypełniły prezentacje nagrodzonych projektów i wymiana zdobytych doświadczeń. Wyliczono kilka problemów związanych z realizacją scaleń, w tym m.in. niezgodności mapy ewidencyjnej z zasadniczą. Dyrektor Chmiel zwrócił uwagę na kwestię słabego zaangażowania gmin w scalenia. – W Polsce scaleń często boją się rolnicy. Ci z mojego pokolenia dobrze pamiętają kolektywizację. Sytuacja, kiedy państwo daje coś za darmo, wzbudza ich nieufność. Ale dziwię się samorządom gmin, które w wyniku scalenia uzyskują najwięcej korzyści, czyli tereny pod inwestycje, drogi i wiele innych, a mimo to tak rzadko występują z inicjatywą wykonania scalenia – podkreślił. Wyrażono też obawę, że może dojść do wyhamowania scaleń z innego powodu, który będzie wymagał większego niż dotąd zaangażowania gmin – chodzi o VAT...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS