wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Anna Wardziak

Scalenia na zakręcie

– Jestem głęboko przeświadczony o korzyściach płynących ze scaleń gruntów. Nie znam drugiego zabiegu na wsi tak silnie porządkującego przestrzeń rolno-produkcyjną, a równocześnie dającego tyle korzyści począwszy od uporządkowania stanu prawnego, a skończywszy na zagospodarowaniu poscaleniowym – stwierdził starosta częstochowski Andrzej Kwapisz podczas seminarium podsumowującego XXXIV Konkurs Jakości Prac Scaleniowych (Warszawa, 14 grudnia).

Do ostatecznej oceny oddziałowe sądy eliminacyjne powołane przez marszałków województw zgłosiły 4 projekty scaleń gruntów zatwierdzonych w latach 2007-10 (sfinansowane ze środków wspólnotowych) oraz 8 założeń do projektów scaleń opracowanych w tym samym okresie (wpisanych na listę operacji w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013). Główny Sąd Konkursowy – pracujący w składzie: Jerzy Kozłowski (przewodniczący), Waldemar Władziński (sekretarz), Jan Bielański, Robert Kowalczyk, Edward Oszmiański i Jacek Wincenciak – przyznał 3 nagrody i wyróżnienie za projekty scaleń oraz 4 nagrody i 2 wyróżnienia za opracowanie założeń do projektów scaleń gruntów.
Gratulując laureatom, sekretarz stanu w MRiRW Kazimierz Plocke powiedział: – Dziękuję wszystkim odważnym, którzy podjęli trud włączenia się do konkursu. Chcielibyśmy, żeby było was jeszcze więcej i żeby projekty, które realizujecie, były powszechnie znane. 
– Szczególny szacunek należy się wykonawcom, którzy są na pierwszej linii frontu podczas całego procesu scaleniowego i na każdym jego etapie poddawani są nieustannej presji – dodał z kolei dyrektor Częstochowskiego Biura Geodezji Józef Chmiel.
Zasadniczą część spotkania wypełniły prezentacje nagrodzonych projektów i wymiana zdobytych doświadczeń. Wyliczono kilka problemów związanych z realizacją scaleń, w tym m.in. niezgodności mapy ewidencyjnej z zasadniczą. Dyrektor Chmiel zwrócił uwagę na kwestię słabego zaangażowania gmin w scalenia. – W Polsce scaleń często boją się rolnicy. Ci z mojego pokolenia dobrze pamiętają kolektywizację. Sytuacja, kiedy państwo daje coś za darmo, wzbudza ich nieufność. Ale dziwię się samorządom gmin, które w wyniku scalenia uzyskują najwięcej korzyści, czyli tereny pod inwestycje, drogi i wiele innych, a mimo to tak rzadko występują z inicjatywą wykonania scalenia – podkreślił. Wyrażono też obawę, że może dojść do wyhamowania scaleń z innego powodu, który będzie wymagał większego niż dotąd zaangażowania gmin – chodzi o VAT...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS