Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Mariusz Figurski, Marcin Szołucha, Piotr Mielnik, Marcin Gałuszkiewicz, Maciej Wrona, Piotr Szymański

GPS kontra zagłuszanie

Artykuł recenzowany: Wpływ zakłóceń na pomiary GPS

Czasami wykonanie pomiaru GPS jest z niewiadomych przyczyn niemożliwe lub otrzymane wyniki bardzo mocno odbiegają od zakładanych dokładności. Powodów najczęściej doszukujemy się w czynnikach zewnętrznych. Analizując różne przypadki wadliwych pomiarów, można stwierdzić, że najczęstszą przyczyną problemów są zakłócenia elektromagnetyczne. Oczywiste jest, że nie wszystkie i nie zawsze oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego powodują zanik lub degradację częstotliwości nadawanych przez GN SS. Dlatego Zespół Centrum Geomatyki Stosowanej wykonał szereg badań, których efekty zostały opisane w tym artykule. Generalizując, wpływ zewnętrznych pól magnetycznych można podzielić na dwie grupy: tzw. częstotliwości harmonicznych (których oddziaływanie może w określonych warunkach wpływać na odbiór sygnałów GPS) i celowe zakłócenia przy wykorzystaniu dostępnych w handlu urządzeń do eliminowania sygnałów GPS.

W środkach masowego przekazu napotkać można informacje dotyczące problemów z użytkowaniem systemu GPS. Donoszą o nich np. kierowcy i żeglarze. Czy zawsze wynikają one ze złej eksploatacji urządzeń odbiorczych? Otóż nie. Okazuje się, że jedną z przyczyn problemów nawigacyjnych mogą być zakłócenia generowane przez źródła naturalne związane z ośrodkiem propagacji, a także promieniowanie radiowe (np. z radarów lub retransmiterów telefonii komórkowej) lub inne promieniowanie. Coraz częściej powodem kłopotów są też – pojawiające się również w Polsce – urządzenia skutecznie zakłócające działanie systemu GPS, popularnie zwane „zakłócaczami” lub „zagłuszaczami”. Są one powszechnie dostępne na portalach internetowych i sklepach w postaci małych pudełek o zasilaniu bateryjnym. Generują sygnały radiowe w zakresie częstotliwości pracy GPS o znacznie większej mocy niż sygnał docierający z satelity, powodując jego całkowity zanik. Zasięg działania takiego urządzenia jest niewielki, bo ok. 12 m, ale można znaleźć ich mocniejsze odpowiedniki działające w promieniu nawet kilkuset metrów...

Pełna treść artykułu

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS