Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Opracowanie redakcji

Plusy i minusy 2010

Tak jak rok temu postanowiliśmy przyznać redakcyjne plusy i minusy wydarzeniom z ostatnich 12 miesięcy w naszej branży i „okolicach”. Wytypowaliśmy 38 takich pozycji (kolejność przypadkowa). Nadaliśmy 15 plusów i 13 minusów. Wydarzeniom, co do oceny których mieliśmy wątpliwości, daliśmy „?”.

+ Uchwalenie, choć o rok spóźnione, ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, czyli przeniesienie dyrektywy INSPIRE na grunt polskiego prawa. Przy tej okazji uporządkowano trochę przepisy i podniesiono rangę GGK. Ważna ustawa.
Marne wyniki legislacyjne GUGiK, czyli minus dla MSWiA. Miało być gotowych kilkanaście rozporządzeń, jest ledwie kilka. Niektóre projekty liczą po kilkaset stron i zostały odrzucone przez Rządowe Centrum Legislacyjne, bo np. zamiast stworzyć branżową instrukcję dla modelu danych, do której odwoływałyby się rozporządzenia, akty wykonawcze wypełniono schematami aplikacyjnymi. A wydawałoby się, że niektóre rzeczy są tak proste, że nie trzeba ich tłumaczyć.
+ Budowa i rozbudowa lokalnych SIP-ów. Przykładowe miasta to: Wrocław, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Opole, Grudziądz, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Bełchatów, Będzin, Wodzisław Śl., Oleśnica, Środa Śl., Kędzierzyn-Koźle, Rybnik. Oby tak dalej.
+ Rozbudowa rządowego Geoportalu i budowa topograficznej bazy danych, dzięki finansowemu wsparciu
UE. Przybywa danych, funkcji i użytkowników na www.geoportal.gov.pl. Aż strach pomyśleć, co to będzie, gdy zostanie ukończony.
+ Przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego w technologii cyfrowej. Zaprzęgnięto do tego komputery, satelity, internet oraz urządzenia mobilne. Dane zapisywano w podręcznych rejestratorach, a lokalizację rachmistrzów i gospodarstw rejestrowały GPS-y. Głównym współtwórcą sukcesu GUS jest człowiek zwolniony kilka lat wcześniej z GUGiK w ramach czystek politycznych.
Prace zespołu ds. ZSiN. Podobno trwają, chociaż nic o nich nie słychać. W kilku poprzednich zespołach też tak było, wiadomo, czym to się skończyło...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS