wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2011, Nr 1 (188) |


• Słoneczny kataster, czyli jak geodeci pomagają oszacować opłacalność inwestycji w panele słoneczne • Rozmowa w Wojciechem Gaweckim, starszym specjalistą ds. rozwoju dla rynków EMEA w Esri Inc. • Plusy i minusy 2010 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Ceny usług geodezyjnych 2010 • Autorska metoda obliczeń ...

powrót

Opracowanie redakcji

Plusy i minusy 2010

Tak jak rok temu postanowiliśmy przyznać redakcyjne plusy i minusy wydarzeniom z ostatnich 12 miesięcy w naszej branży i „okolicach”. Wytypowaliśmy 38 takich pozycji (kolejność przypadkowa). Nadaliśmy 15 plusów i 13 minusów. Wydarzeniom, co do oceny których mieliśmy wątpliwości, daliśmy „?”.

+ Uchwalenie, choć o rok spóźnione, ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, czyli przeniesienie dyrektywy INSPIRE na grunt polskiego prawa. Przy tej okazji uporządkowano trochę przepisy i podniesiono rangę GGK. Ważna ustawa.
Marne wyniki legislacyjne GUGiK, czyli minus dla MSWiA. Miało być gotowych kilkanaście rozporządzeń, jest ledwie kilka. Niektóre projekty liczą po kilkaset stron i zostały odrzucone przez Rządowe Centrum Legislacyjne, bo np. zamiast stworzyć branżową instrukcję dla modelu danych, do której odwoływałyby się rozporządzenia, akty wykonawcze wypełniono schematami aplikacyjnymi. A wydawałoby się, że niektóre rzeczy są tak proste, że nie trzeba ich tłumaczyć.
+ Budowa i rozbudowa lokalnych SIP-ów. Przykładowe miasta to: Wrocław, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Opole, Grudziądz, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Bełchatów, Będzin, Wodzisław Śl., Oleśnica, Środa Śl., Kędzierzyn-Koźle, Rybnik. Oby tak dalej.
+ Rozbudowa rządowego Geoportalu i budowa topograficznej bazy danych, dzięki finansowemu wsparciu
UE. Przybywa danych, funkcji i użytkowników na www.geoportal.gov.pl. Aż strach pomyśleć, co to będzie, gdy zostanie ukończony.
+ Przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego w technologii cyfrowej. Zaprzęgnięto do tego komputery, satelity, internet oraz urządzenia mobilne. Dane zapisywano w podręcznych rejestratorach, a lokalizację rachmistrzów i gospodarstw rejestrowały GPS-y. Głównym współtwórcą sukcesu GUS jest człowiek zwolniony kilka lat wcześniej z GUGiK w ramach czystek politycznych.
Prace zespołu ds. ZSiN. Podobno trwają, chociaż nic o nich nie słychać. W kilku poprzednich zespołach też tak było, wiadomo, czym to się skończyło...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS