wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

Janusz Śledziński

Nowi lotnicy i nowe lotniska

V Konferencja „GIS, GPS i technika lotnicza w praktyce” była – według otwierającego spotkanie prof. dr. hab. Józefa Zająca, rektora PWSZ w Chełmie – podsumowaniem sześciu lat studiów lotniczych i próbą oceny wyników tego szkolenia. O jego jakości może świadczyć zajęcie przez ekipę uczelni I miejsca w zawodach pilotowania docelowego rozgrywanych ostatnio na Słowacji.

Szkolenie w PWSZ w Chełmie w zakresie specjalizacji nawigacja lotnicza i lądowa trwa już od kilku lat [patrz „Nawigacja w Chełmie”, J. Śledziński i B. Kalinowska-Śledzińska, GEODETA 4/2005]. Do programu nauczania lotniczego oprócz podstawowych przedmiotów niezbędnych dla tej specjalizacji włączono także inne, rozszerzające horyzonty wiedzy nawigatora, jak np. geodezyjne podstawy nawigacji. Omawiane są w ramach tego przedmiotu oczywiste związki geodezji z nawigacją oraz pewne niezbędne dla nawigatora encyklopedyczne wiadomości z astronomii sferycznej. Zwraca się też uwagę na rozwiązywanie zadań nawigacyjnych na powierzchni kulistej.
Szkoła wystąpiła do MNiSW z wnioskiem o utworzenie nowej specjalizacji nawigacja i kosmonautyka. Programy studiów i kadra dydaktyczna są już przygotowane. Postępuje także budowa szkolnego lotniska w Depułtyczach Królewskich. Od 2004 r. gotowa jest dokumentacja projektu. Wtedy też z inicjatywy rektora PWSZ powstał Aeroklub Ziemi Chełmskiej zrzeszający obecnie blisko 60 członków. Od maja 2006 r. działa w PWSZ Centrum Kształcenia Lotniczego, którego celem jest kompleksowe szkolenie pilotów (od szybowcowych po zawodowych), a także nawigatorów i mechaników lotnictwa. Centrum wykorzystuje sale wykładowe PWSZ w Chełmie oraz lotniska w Stalowej Woli, Mielcu i Dęblinie. W niedalekiej przyszłości dołączy do tej listy również lotnisko chełmskie w Depułtyczach Królewskich...

Pełna treśc artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS