Krzysztof Borys
WMS ? to proste!
Kilka razy miałem okazję publicznie prezentować podstawowe założenia i funkcje usługi WMS (Web Map Service), spotykając się z dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiłem przedstawić na łamach GEODETY nieformalny, lecz – mam nadzieję – przystępny opis tej usługi, skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć jej ideę.
|
Zacznijmy jednak od początku. Czym jest usługa dostępna przez internet? Wiele nazw stosowanych w informatyce ma swoje źródła i analogie w świecie rzeczywistym. Mówimy np. o wirusach komputerowych, gdyż sposób ich działania w przestrzeni informatycznej jest zbliżony do tego w świecie istot żywych. Tak samo jak ich biologiczni kuzyni wirusy komputerowe rozmnażają się, zarażają inne komputery czy wreszcie prowadzą działalność destrukcyjną. Podobnie jest z usługami. W świecie rzeczywistym idziemy do wyspecjalizowanego zakładu usługowego, prosimy o usługę i ta usługa zostaje dla nas wykonana. Oczywiście u wulkanizatora nie obetniemy włosów, a stolarz nie naprawi nam przebitej opony.
Tak samo jest w świecie informatycznym. Gdzieś w sieci są komputery (serwery usług), które czekają na nasze zapytanie, np. o stronę internetową czy obrazek. Inne serwery na podstawie listy wyrazów zwracają nam listę interesujących nas stron – są to popularne wyszukiwarki internetowe. Komputery będące serwerami usług, czyli – obrazowo mówiąc – „internetowe zakłady usługowe”, mogą dla nas coś zrobić zarówno w sieci (np. przesłać stronę, wyszukać określone strony), jak i w świecie rzeczywistym (włączyć system alarmowy, włączyć oświetlenie, zaprogramować nagranie programu TV). Ta druga grupa usług jest obecnie w fazie intensywnego rozwoju, jednak znacznie większą popularnością cieszą się usługi pierwszej grupy – świadczone przez sieć, dla których zarówno zlecenie, jak i realizacja odbywają się wyłącznie w przestrzeni informatycznej. Taką właśnie usługą jest WMS...
Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY
powrót
|