wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

opracowała Barbara Stefańska

Dzień z GIS-em

GIS w administracji publicznej, naukach o Ziemi czy wojsku – dzień systemów informacji geograficznej pokazał, w jak wielu dziedzinach mają one zastosowanie, a także jakie możliwości otwierają się dzięki nowym technologiom. GIS Day obchodzono w tym roku 17 listopada w dwunastu polskich miastach, piętnastu instytucjach.

Uczestnicy, głównie młodzi ludzie, wysłuchali licznych referatów, a także samodzielnie obsługiwali odbiorniki GPS i tworzyli trójwymiarowe modele obiektów w programach komputerowych. Nieco inaczej było w Kielcach, gdzie przedstawiono możliwości, jakie stwarza GIS dla rozwoju miasta. Spotkanie odbywające się tam po raz pierwszy zorganizował ratusz.
Krajowe obchody wpisują się w obchodzony co roku w trzecią środę listopada międzynarodowy Dzień GIS zainicjowany przez Towarzystwo National Geographic, a propagowany i wspierany przez firmę Esri.

Dzień GIS w Warszawie odbył się na czterech uczelniach wyższych. Tegoroczna edycja na Uniwersytecie Warszawskim upłynęła pod znakiem różnorodności tematycznej. Wśród kilkunastu referatów można było posłuchać m.in. o tajnikach generalizacji kartograficznej czy wykorzystaniu GIS-u w badaniach nad populacją rysia. Sporo miejsca poświęcono sieciowym rozwiązaniom GIS. Dominik Mikiewicz z Cartoninjas przekonywał, że przy tworzeniu rozwiązań web GIS obecnie ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Silną reprezentację miał polski oddział fundacji OSGeo, którego przedstawiciele zachwalali zalety wolnego oprogramowania Quantum GIS i GRASS. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele urzędów. Marcin Ryczywolski z GUGiK zachęcał licznie zgromadzonych studentów i wykładowców do korzystania z jeszcze mało popularnych GIS-owych usług systemu ASG-EUPOS. W przerwach można było zapoznać się z ofertą sponsorów imprezy. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko firmy RoboKopter, na którym pokazano model niewielkiego śmigłowca przeznaczonego m.in. do zadań teledetekcyjnych.

Z kolei w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego tematyka Dnia GIS koncentrowała się wokół zastosowania systemów informacji geograficznej w gospodarce przestrzennej. Pierwsza część spotkania dotyczyła metod pozyskiwania i przetwarzania danych (m.in. z wykorzystaniem skaningu laserowego), a druga – zastosowań GIS w praktyce. Dr Dariusz Korpetta z SGGW namawiał do szerszego spojrzenia na pojęcie geoinformacji. – Dzisiaj powinniśmy mówić już nie o GIS, ale o idei SDI (Spatial Data Infrastructure) – przekonywał. Zaprezentowano także Warszawską Mapę Inwestycji przygotowaną z wykorzystaniem rozwiązań GIS firmy Esri. Z ofertą tego przedsiębiorstwa można się było zresztą zapoznać w czasie przerw. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też prezentacje sprzętu firmy Leica Geosystem (fot. powyżej)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS