Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

opracowała Barbara Stefańska

Dzień z GIS-em

GIS w administracji publicznej, naukach o Ziemi czy wojsku – dzień systemów informacji geograficznej pokazał, w jak wielu dziedzinach mają one zastosowanie, a także jakie możliwości otwierają się dzięki nowym technologiom. GIS Day obchodzono w tym roku 17 listopada w dwunastu polskich miastach, piętnastu instytucjach.

Uczestnicy, głównie młodzi ludzie, wysłuchali licznych referatów, a także samodzielnie obsługiwali odbiorniki GPS i tworzyli trójwymiarowe modele obiektów w programach komputerowych. Nieco inaczej było w Kielcach, gdzie przedstawiono możliwości, jakie stwarza GIS dla rozwoju miasta. Spotkanie odbywające się tam po raz pierwszy zorganizował ratusz.
Krajowe obchody wpisują się w obchodzony co roku w trzecią środę listopada międzynarodowy Dzień GIS zainicjowany przez Towarzystwo National Geographic, a propagowany i wspierany przez firmę Esri.

Dzień GIS w Warszawie odbył się na czterech uczelniach wyższych. Tegoroczna edycja na Uniwersytecie Warszawskim upłynęła pod znakiem różnorodności tematycznej. Wśród kilkunastu referatów można było posłuchać m.in. o tajnikach generalizacji kartograficznej czy wykorzystaniu GIS-u w badaniach nad populacją rysia. Sporo miejsca poświęcono sieciowym rozwiązaniom GIS. Dominik Mikiewicz z Cartoninjas przekonywał, że przy tworzeniu rozwiązań web GIS obecnie ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Silną reprezentację miał polski oddział fundacji OSGeo, którego przedstawiciele zachwalali zalety wolnego oprogramowania Quantum GIS i GRASS. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele urzędów. Marcin Ryczywolski z GUGiK zachęcał licznie zgromadzonych studentów i wykładowców do korzystania z jeszcze mało popularnych GIS-owych usług systemu ASG-EUPOS. W przerwach można było zapoznać się z ofertą sponsorów imprezy. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko firmy RoboKopter, na którym pokazano model niewielkiego śmigłowca przeznaczonego m.in. do zadań teledetekcyjnych.

Z kolei w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego tematyka Dnia GIS koncentrowała się wokół zastosowania systemów informacji geograficznej w gospodarce przestrzennej. Pierwsza część spotkania dotyczyła metod pozyskiwania i przetwarzania danych (m.in. z wykorzystaniem skaningu laserowego), a druga – zastosowań GIS w praktyce. Dr Dariusz Korpetta z SGGW namawiał do szerszego spojrzenia na pojęcie geoinformacji. – Dzisiaj powinniśmy mówić już nie o GIS, ale o idei SDI (Spatial Data Infrastructure) – przekonywał. Zaprezentowano także Warszawską Mapę Inwestycji przygotowaną z wykorzystaniem rozwiązań GIS firmy Esri. Z ofertą tego przedsiębiorstwa można się było zresztą zapoznać w czasie przerw. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też prezentacje sprzętu firmy Leica Geosystem (fot. powyżej)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS