Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2010, Nr 12 (187) |


• Nasze 5 minut dzięki INSPIRE • Jak „zrobić” geodetę, czyli propozycje dotyczące kształcenia geodetów i uprawnień zawodowych • Odbiornik dla ratownika – przydatność wybranych modułów GNSS • Kondominia, wspólnoty własności w kanadyjskiej Albercie • Konferencja BeInspired i ...

powrót

Zygmunt Zadora-Paszkowski

Kondominia w Albercie

W kanadyjskiej prowincji Alberta, gdzie od ponad 30 lat pracuję jako geodeta, rejestrację praw do ziemi prowadzi się według systemu Torrensa, który działa z powodzeniem od 1887 roku. Tutejsze kondominia, czyli szczególnego rodzaju wspólnoty, mają o wiele krótszą historię – ustawę o nich (Condominium Property Act) uchwalono w Albercie w 1966 roku.

Istota systemu Torrensa sprowadza się do tego, że państwo jest gwarantem prawa własności. O przeniesieniu prawa własności nie świadczy sam akt (własności) czy wydanie nieruchomości, ale zgłoszenie tego faktu w odpowiednim urzędzie oraz wydanie przez niego dokumentu odnotowującego rejestrację (zmianę stanu prawnego) i niezaprzeczalnego tytułu własności. Urząd z wielką skrupulatnością sprawdza dokumenty dostarczone przez zainteresowanych, upewniając się, że są zgodne z przepisami. Co więcej, projekt aktu jest przesyłany zainteresowanym do akceptacji/sprawdzenia.
Sam akt zawiera wszelkie niezbędne informacje, choć dla polskiego geodety niektóre z nich mogą być mało zrozumiałe. Przyjrzyjmy się zatem, co znajduje się na komputerowym wydruku takiego dokumentu w typowych przypadkach.
1. Prawo własności – dotyczy praw do gruntu/powierzchni lub złóż/minerałów.
2. LINC (Land Identification Numeric Code) – unikalny identyfikator parceli/działki (nadawany automatycznie przez system komputerowy).
3. Short legal – numer, według którego system komputerowy odczytuje tytuł.
4. Numer tytułu prawa własności – każdy tytuł ma inny numer, przeważnie 9-cyfrowy. Pierwsze dwie cyfry oznaczają rok zawarcia transakcji, kolejna – biuro rejestracyjne (1 – Edmonton, 2 – Calgary), następne 6 cyfr to numer bieżący (w danym roku może być aż 999 999 dokumentów).
5. Lokalizacja parceli – opis ten może być podany w systemie ćwiartkowym ATS (Alberta Township System), w którym położenie określane jest według siatki prowincji (sekcja-powiat-zakres-południk), nie ma to jednak wiele wspólnego z siatką współrzędnych.
Inny stosowany sposób to podawanie numerów: mapy-bloku-działki. Można spotkać także opis słowny. W przykładzie przedstawionym na stronie obok jeden z opisów podaje referencje według ATS: 4, 22, 54, 11 RL, a drugi – według numeru mapy: plan 9221781, blok 39, parcela nr 3A.
6. Termin upływu prawa własności – prawo do parceli może być wieczyste – Fee Simple, dożywotnie – Life Estate, może także kończyć się w określonym czasie – Leasehold (po upływie 5, 10, 99 lat itp).
7. Nazwa urzędu administracji – miasto/gmina/powiat, czyli jednostka, w której leży działka i gdzie płaci się od niej podatek.
8. Numer referencyjny – stary numer tytułu, przydatny, gdy trzeba sięgnąć do szczegółów poprzednich transakcji (ułatwia dochodzenia archiwalne)...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS