Anna Wardziak
Otwartość podstawą
Spotkanie Użytkowników GIS, Szczyrk, 7-8 października
Budowa każdego systemu GIS napotyka czasami problemy związane z szerszymi możliwościami wykorzystania pozyskiwanych i utrzymywanych danych przestrzennych. Nie można jednak godzić się na to, że system jest zamknięty, częściowo niedostępny nawet dla zarządzających nim. Praktyczne wykorzystanie technologii firm Oracle oraz Bentley zapewnia interoperacyjność danych.
Impreza organizowana przez wrocławską firmę SHH ma charakter forum wymiany wiedzy i doświadczeń na temat technologii i projektów związanych z systemami informacji geograficznej. Przedstawiciele szerokiej grupy odbiorców (zakłady gazownicze, wodociągowe, energetyczne, przemysłowe, kopalnie, kolej, pracownie urbanistyczne, biura projektów itp.) wykorzystujących w swojej pracy GIS mieli okazję wziąć udział w siedmiu sesjach problemowych prowadzonych przez organizatorów spotkania oraz partnerów i klientów spółki.
Krzysztof Kazubski z SHH w ramach prezentacji rozwiązań dla branż sieciowych i przemysłu pokazał sposób na uniezależnienie się od takiej technologii GIS, która jest „systemem zamkniętym na samego siebie i niedostępnym dla otoczenia”, oraz od jej dostawcy. Wskazał, że w takich przypadkach dane przestrzenne mają niejawny format przechowywania, niezrozumiały dla innych systemów, nieznana bywa także struktura danych w bazach. Przy próbie ich udostępniania pojawiają się problemy. Istotna jest też malejąca wydajność systemu, tj. ograniczone możliwości skalowania dla rosnącej liczby użytkowników i danych. Kazubski przekonywał do sprawdzenia, czy można wykonać zmianę formatu danych i ich struktury, aby stała się ona dostępna dla innych systemów. Sposobem na to miałaby być migracja zasobu do uniwersalnego zapisu Oracle Spatial. Publikacja i raportowanie byłyby wtedy niezależne od systemu. ...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|