Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2010, Nr 11 (186) |


• Intergeo 2010: Cała naprzód! • Rozmowa o projekcie norweskim z wicemarszałkiem woj. pomorskiego Wiesławem Byczkowskim i geodetą województwa Krystianem Kaczmarkiem • Rozmowa z prezesem OPGK w Olsztynie Waldemarem Klockiem nt. Centrum zarządzania danymi • Polska na tle Europy, czyli projekt EUPOS • Dogadajmy ...

powrót

Anna Wardziak

Otwartość podstawą

Spotkanie Użytkowników GIS, Szczyrk, 7-8 października

Budowa każdego systemu GIS napotyka czasami problemy związane z szerszymi możliwościami wykorzystania pozyskiwanych i utrzymywanych danych przestrzennych. Nie można jednak godzić się na to, że system jest zamknięty, częściowo niedostępny nawet dla zarządzających nim. Praktyczne wykorzystanie technologii firm Oracle oraz Bentley zapewnia interoperacyjność danych.

Impreza organizowana przez wrocławską firmę SHH ma charakter forum wymiany wiedzy i doświadczeń na temat technologii i projektów związanych z systemami informacji geograficznej. Przedstawiciele szerokiej grupy odbiorców (zakłady gazownicze, wodociągowe, energetyczne, przemysłowe, kopalnie, kolej, pracownie urbanistyczne, biura projektów itp.) wykorzystujących w swojej pracy GIS mieli okazję wziąć udział w siedmiu sesjach problemowych prowadzonych przez organizatorów spotkania oraz partnerów i klientów spółki.

Krzysztof Kazubski z SHH w ramach prezentacji rozwiązań dla branż sieciowych i przemysłu pokazał sposób na uniezależnienie się od takiej technologii GIS, która jest „systemem zamkniętym na samego siebie i niedostępnym dla otoczenia”, oraz od jej dostawcy. Wskazał, że w takich przypadkach dane przestrzenne mają niejawny format przechowywania, niezrozumiały dla innych systemów, nieznana bywa także struktura danych w bazach. Przy próbie ich udostępniania pojawiają się problemy. Istotna jest też malejąca wydajność systemu, tj. ograniczone możliwości skalowania dla rosnącej liczby użytkowników i danych. Kazubski przekonywał do sprawdzenia, czy można wykonać zmianę formatu danych i ich struktury, aby stała się ona dostępna dla innych systemów. Sposobem na to miałaby być migracja zasobu do uniwersalnego zapisu Oracle Spatial. Publikacja i raportowanie byłyby wtedy niezależne od systemu.
...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY 

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS