Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2010, Nr 11 (186) |


• Intergeo 2010: Cała naprzód! • Rozmowa o projekcie norweskim z wicemarszałkiem woj. pomorskiego Wiesławem Byczkowskim i geodetą województwa Krystianem Kaczmarkiem • Rozmowa z prezesem OPGK w Olsztynie Waldemarem Klockiem nt. Centrum zarządzania danymi • Polska na tle Europy, czyli projekt EUPOS • Dogadajmy ...

powrót

Wojciech Marcinkowski

Pośrednik mobilny

Elektroniczne centrum zarządzania danymi geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad w OPGK Sp. z o.o. w Olsztynie

Wartość całego projektu wyniosła około 3,5 mln zł, a inwestycja została w znacznej części sfinansowana ze środków RPO Warmia i Mazury 2007-2013 – innowacje i nowe technologie. Czas trwania projektu przewidziano na trzy lata. Po co to wszystko? Żeby usprawnić wykonywanie dużych opracowań geodezyjnych.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne i Kartograficzne w Olsztynie od lat zajmuje się realizacją projektów związanych z opracowywaniem cyfrowej dokumentacji geodezyjnej do celów projektowych dla dróg ekspresowych i autostrad oraz późniejszą geodezyjną obsługą tych inwestycji. Oba zagadnienia wymagają jednoczesnej pracy wielu ekip polowych na tym samym obiekcie. Tradycyjna metoda wykonywania tego typu zadań wiązała się z przyjazdem ekip do siedziby firmy i przekazaniem całej dokumentacji pomiarowej, co wpływało na znaczne wydłużenie czasu realizacji prac oraz zwiększenie kosztów. Dodatkowo przy dużej liczbie zespołów pomiarowych ilość gromadzonych materiałów narastała bardzo szybko i zaczął pojawiać się problem z właściwym zarządzaniem dokumentacją, a więc przechowywaniem, wersjonowaniem oraz szybkim udostępnianiem ich pracowniom kameralnym. Największą zmorą geodezyjnej obsługi inwestycji stały się niezgodności oraz błędy w projektach, które należało opracować geodezyjnie, a następnie wynieść w terenie. Sporadycznie zdarzały się również błędy „własne” powodowane pośpiechem oraz brakiem warunków na budowach do spokojnego opracowania dokumentacji projektowej.  Bywało i tak, że prace w terenie trzeba było przerywać do czasu wykonania specjalistycznych obliczeń w firmie. Wówczas geodeci przywozili lub przesyłali w pośpiechu dokumentację za pomocą rozmaitych metod internetowych niegwarantujących odpowiedniej integralności i bezpieczeństwa danych.

Rozwiązaniem tych problemów okazał się prosty ideowo pomysł gromadzenia wszystkich danych pomiarowych, opracowań kameralnych, projektów oraz danych do wyniesienia w terenie w jednym miejscu, we wspólnej bazie danych z możliwością replikowania ich do wyposażonej w specjalistyczny sprzęt teleinformatyczny jednostki mobilnej, mogącej dojechać praktycznie w każde miejsce. Podstawą pomysłu było stałe połączenie internetowe samochodu terenowego z centralną bazą danych w siedzibie firmy oraz możliwość szybkiej bezprzewodowej wymiany danych między ekipami pomiarowymi a mobilnym centrum łączności (MCŁ). Tak narodził się projekt Elektronicznego Centrum Zarządzania Danymi Geoprzestrzennymi na potrzeby budowy dróg ekspresowych i autostrad, na który firma dostała dotacje unijne.
...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY 

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS