Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2010, Nr 11 (186) |


• Intergeo 2010: Cała naprzód! • Rozmowa o projekcie norweskim z wicemarszałkiem woj. pomorskiego Wiesławem Byczkowskim i geodetą województwa Krystianem Kaczmarkiem • Rozmowa z prezesem OPGK w Olsztynie Waldemarem Klockiem nt. Centrum zarządzania danymi • Polska na tle Europy, czyli projekt EUPOS • Dogadajmy...

powrót

rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Od pomysłu do przemysłu

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i geodeta województwa Krystian Kaczmarek mówią o projekcie norweskim

Ilustracja:

GEODETA: W różnych miejscach Polski inicjatorami organizowania internetowego dostępu do danych geodezyjnych są zwykle firmy komercyjne. W Pomorskiem to administracja jest siłą napędową. Jak do tego doszło?

WIESŁAW BYCZKOWSKI: Od początku kadencji dyskutowaliśmy, że dużo jest tych komercyjnych, bardzo zdezintegrowanych przedsięwzięć informatyzacyjnych, natomiast brakuje w administracji publicznej, w szczególności geodezyjnej, zintegrowanego systemu. Systemu, który jednocześnie stanowiłby podstawę do określenia ogólnokrajowego standardu w zakresie informatyzacji, a także organizacji, przetwarzania i udostępniania danych przez internet. A w dobie e- społeczeństwa jest to nie tylko wymóg cywilizacyjny, ale też czynnik sprzyjający uproszczeniu wielu procedur, ochronie środowiska itd. I tak, od pomysłu do przemysłu, zaczęliśmy szukać możliwości dofinansowania z mechanizmów norweskich. Pojechaliśmy razem z panem Krystianem Kaczmarkiem do Norwegii, przekonaliśmy tamtejszego głównego geodetę do współpracy w opracowaniu tego standardu i realizacji tak potrzebnego dla nas projektu. Taki był początek, przy czym droga do projektu była bardzo trudna. Dwa lata aplikowaliśmy i z różnych powodów nie mogliśmy wystartować. Brakowało pieniędzy, główny geodeta kraju nie mógł nas wesprzeć finansowo, były też różnice w podejściu do projektu ze strony geodetów powiatowych. Zanim te wszystkie żywioły udało się pogodzić, trochę czasu musiało upłynąć.

Nie mogliście spokojnie poczekać, aż inni wypracują standardy, i dopiero wtedy zaaplikować je u siebie?
WB: Jak najszybciej chcieliśmy zaprowadzić u siebie porządek, a mając takiego wspaniałego współpracownika jak pan Krystian Kaczmarek, nie mogłem siedzieć z założonymi rękami i czekać na standardy. Przede wszystkim jednak wyszliśmy z założenia, że jest to jeden z najlepszych okresów, także dla polskiej geodezji, kiedy możemy posiłkować się nie tylko środkami rodzimymi, ale i funduszami europejskimi. Grzechem byłoby w tym momencie nie przyspieszyć. Skoro był pomysł, były możliwości i chęci, a zarząd województwa pomorskiego widział w tym interesujące rozwiązanie z zakresu
geodezji, nie było powodu, żeby projekt odkładać. Cała cywilizacja materialna zaczyna się od porządnej informacji o terenie, a za tym idzie łatwiejsze planowanie przestrzenne, ochrona środowiska, inwestowanie. Podkreślam, że nie liczymy na profity w sensie finansowym, tylko na polepszenie jakości, przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego,
w tym obróbki danych, a więc w sumie – na sprawniejszą administrację.

KRYSTIAN KACZMAREK: Dodam jeszcze, że GUGiK tworzy właśnie kilkanaście aktów wykonawczych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Pgik), w tym rozporządzenie dotyczące państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, i nasz projekt może się bardzo przydać. To jest ćwiczenie na żywym organizmie. Dzięki temu rozporządzenie nie będzie tylko teoretyczne, ale oparte na doświadczeniu, które zostanie u nas wypracowane.

Czujecie, że robicie coś bardzo ważnego i że wytyczacie kierunki dla całego kraju?
WB:
Mamy takie poczucie.

KK: Jeżeli chodzi o samą informatyzację, to podobne prace już się w kraju toczą, tylko że województwa, a nawet pojedyncze powiaty robią to na różne sposoby. Rzecz w tym, żeby wspólnie z GUGiK wypracować, a później konsekwentnie stosować krajowe standardy zgodne z dyrektywą INSPIRE. W tej chwili tej zgodności nie ma, bo systemów do prowadzenia zasobu jest w Polsce wiele, lepszych i gorszych. Podstawowym założeniem, jakie przyjęliśmy, jest otwartość systemu. Nie może być tak, jak to się teraz zdarza w przypadku oprogramowania komercyjnego, że są to systemy za knięte, częściowo niedostępne nawet dla geodetów w powiecie. Chodzi o to, żeby administracja w pełni panowała nad danymi?

KK: Tak, właśnie o to nam chodzi i tak samo widzi to GUGiK.

Panie marszałku, czy miał pan chwile zwątpienia, kiedy projekt przeżywał największe trudności, kiedy nie udawało się rozstrzygnąć przetargów?

WB: Nawet jeśli miałem jakieś wątpliwości, to raczej związane z tym, że przez próbę budowania tego standardu w geodezji publicznej możemy naruszać pewne strefy wpływów i może się to spotykać z mało entuzjastycznym przyjęciem ze strony części geodezji komercyjnej. I rzeczywiście część naszych trudności z tego wynikała. Nie warto dzisiaj wymieniać poszczególnych podmiotów, które się do tych problemów przyczyniły. Najważniejsze, że dobro publiczne zwyciężyło i udało się przekonać wszystkich geodetów powiatowych do sensowności przyjętych przez nas założeń projektowych i do ich wspólnego wdrażania.
...

Pełna treść wywiadu w listopadowym wydaniu GEODETY 

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Armiński (1789-1848)

Franciszek  Armiński  (1789-1848)
Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1578
Król Stefan Batory dał jezuitom z kolegium wileńskiego przywilej na założenie Akademii Wileńskiej. Rok później dokument zatwierdził papież Grzegorz XIII. Szkoła została utworzona na bazie działającego od 1570 r. w Wilnie kolegium jezuickiego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2