Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2010, Nr 11 (186) |


• Intergeo 2010: Cała naprzód! • Rozmowa o projekcie norweskim z wicemarszałkiem woj. pomorskiego Wiesławem Byczkowskim i geodetą województwa Krystianem Kaczmarkiem • Rozmowa z prezesem OPGK w Olsztynie Waldemarem Klockiem nt. Centrum zarządzania danymi • Polska na tle Europy, czyli projekt EUPOS • Dogadajmy ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cała naprzód

Międzynarodowe targi Intergeo, Kolonia, 5-7 października

Przebieg tegorocznych targów wróży branży geodezyjnej na najbliższe lata ostrą konkurencję. Wyścig przetrwają tylko najtańsi i najbardziej innowacyjni.

Wcieniu katedry kolońskiej ponad 500 wystawców z 32 krajów na blisko 3 ha powierzchni wystawowej próbowało zaistnieć na światowym rynku geodezji, kartografii i geoinformatyki. Ich ofercie przez trzy dni przyglądało się ponad 17,5 tys. zwiedzających, z czego około 1/4 przyjechała z zagranicy. Wszystkie te liczby przewyższają zeszłoroczne, mimo że przecież i wówczas padły rekordy frekwencji. Z jednej strony ten wzrost zainteresowania cieszy. Widać bowiem, że firmy reprezentujące szeroko rozumianą geomatykę nie dość, że przetrwały kryzys bez większego szwanku, to jeszcze świetnie się rozwijają. Z drugiej strony można mieć uzasadnione obawy, że już zbyt wielu chętnych połakomiło się na geodezyjny tort i nie dla wszystkich go wystarczy. Jak w takiej sytuacji przedsiębiorcy chcą walczyć o klienta?

Ci z Europy i Stanów Zjednoczonych stawiają na innowacyjność. Potwierdza to nowy sprzęt geodezyjny prezentowany na tegorocznych targach przez zachodnie firmy. Najciekawszym patentem jest odbiornik Javad Triumph V.S., który wzbogacono o oprogramowanie do monitorowania i eliminowania zakłóceń w sygnałach radiowych i GNSS. O tym, że zagłuszanie stanowi dla pomiarów satelitarnych duże zagrożenie, mówi się od wielu lat. Javad jest jednak pierwszą firmą, która zrobiła coś, by przeciętny geodeta mógł sobie z tym problemem poradzić. Wcześniej walka z zakłóceniami wymagała kupna sprzętu za około 30 tys. dolarów. Triumph V.S. można mieć już za 12 tys. dolarów.
Kolejna interesująca innowacja to opatentowana przez Topcona technologia Fence. Jak zachwalali ją przedstawiciele
producenta, daje ona zupełnie nową jakość w walce z efektem wielodrożności. Pozwala także śmielej korzystać z tzw. niskich satelitów, które powszechnie uważane są za mało przydatne przy prowadzeniu pomiarów.
Poprzeczkę wysoko zawiesili również producenci GIS-owych odbiorników satelitarnych, czego przykładem są dwuczęstotliwościowe i dwusystemowe modele Trimble Pathfinder ProXRT oraz Ashtech MobileMapper 100. Lepsza jakość zapanowała także wśród skanerów laserowych.
Firma Faro, prezentując model Focus 3D, postawiła na miniaturyzację oraz intuicyjność obsługi. Fazowy skaner Z+F 5010 zaskakuje natomiast sporym zasięgiem (187 metrów), podobnie zresztą jak impulsowy Optech ILRIS LR (3 km).
Zaawansowane technologicznie nowości nie ominęły tachimetrów. Zachodni producenci dość zgodnie postawili
na wyposażenie ich w serwomotory, które umożliwiają prowadzenie jednoosobowych pomiarów (a w domyślę, na redukcję zatrudnienia). Leica proponuje do tego typu prac tachimetr TS15 (dostępny wraz z odbiornikiem GS15 zamontowanym na tyczce z pryzmatem), Topcon – serię MS, a Spectra Precision (marka należąca do Trimble) – dwa nowe modele Focusa 30.
Chińczycy mają na Intergeo silną reprezentację już od kilku lat. W tym roku firm z Państwa Środka uzbierało się tyle,
że zgrupowano je w oddzielnym „China Town”.
...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS