wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Mapy geograficzne ogólne i specjalne

- «« « część 4 z 5 » »»


Analiza treści wyżej wymienionych planów i map topograficznych wskazuje, że te wykonane przez Rosjan zawierają więcej informacji, szczególnie o charakterze wojskowym, niż mapy polskie (tablica 5). Radzieckie mapy w skali 1:200 000 mają mniej zgeneralizowaną rzeźbę terenu, przedstawionych jest na nich znacznie więcej skarp i przeszkód terenowych mogących utrudniać przemieszczanie się pojazdów wojskowych na przełaj, jednocześnie przedstawiano elementy terenowe mogące ułatwić ruch pojazdów. Przykładowo, na arkuszu N-34-XXV Bydgoszcz wał sztuczny (grob­lę) wzdłuż Wisły przedstawiono znakiem topograficznym wskazującym, że możliwy jest na nim ruch pojazdów (nie ma tego na mapie polskiej)115. Mapa radziecka zawiera też więcej nazw terenowych (tablica 6).

Obowiązywała również zasada, że Rosjanie nie udostępniali pozostałym członkom Układu Warszawskiego map na własne terytorium. Północna Grupa Wojsk Radzieckich stacjonująca na terytorium Polski w latach 1945-93 miała dużą składnicę map w Jaworze koło Legnicy. Po 1994 r. (17 wrześ­nia 1993 r. ostatni żołnierze opuścili terytorium Polski) część map z obszaru Polski i TDW wykonanych przez Rosjan w ich wersji językowej, w różnych skalach, pozostała w opuszczonej składnicy. Pozwoliło to ówczesnemu Zarządowi Topograficznemu Sztabu Gen. WP zgromadzić znaczną ich liczbę, szczególnie na obszary położone za wschodnią granicą. Mapy wykonywane przez Rosjan były też dostępne na bazarach i targowiskach nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach europejskich. Na Litwie, Łotwie i Estonii były one w sprzedaży detalicznej w księgarniach i sklepach z mapami.

W 1983 r. minister obrony narodowej przyznał specjalną nagrodę zespołowi oficerów i pracowników cywilnych Zarządu Topograficznego za serię monografii dotyczącą operacyjnej oceny warunków terenowych i klimatycznych w Polsce i Europie Środkowej. Z opracowań tych powstały:

*Warunki terenowe i klimatyczne Północnego Kierunku Strategicznego, monografia operacyjna – teczka składająca się z 5 tomów, sygn. Szt. Gen. 934 /79, wyd.1980;

*Warunki terenowe i klimatyczne Polski, monografia operacyjna składająca się z 5 tomów, sygn. Szt. Gen. 1023 /81, wyd.1982;

*Warunki terenowe i klimatyczne Cent­ralnego Kierunku Strategicznego, monografia operacyjna składająca się z 5 tomów, sygn. Szt. Gen. 1101/83, wyd. 1984;

Każdy z tomów w powyższych pub­likacjach szczegółowo charakteryzuje warunki: ukształtowanie terenu, grunty, przeszkody wodne, lasy, klimat – pod kątem prowadzenia działań bojowych. Do każdego tomu załączono serię map specjalnych ilustrujących określone zagadnienie w formie kartograficznej.

Odrębnymi opracowaniami są:

*Komplety map specjalnych na obszary operacyjne Polski. W latach 1968-
-70 ukazały się opracowania na: Śląski Obszar Operacyjny, Mazurski Obszar Operacyjny, Lubusko-Wielkopolski Obszar Operacyjny. Każdy komplet składał się z 15-20 map specjalnych wskali 1:500 000, były wśród nich mapy przeglądowe, przejezdności terenu, rubieży wodnych, dróg kołowych, obiektów fortyfikacyjnych i rubieży obronnych; wszystkie mapy były drukowane przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne.

*Mapy dróg o nawierzchni twardej i mostów o długości powyżej20 m. Mapy wydano w skali 1:200 000 w arkuszach zbiorowych na cały obszar Polski.

*Mapy przeszkód terenowych. Wydano je w formie nadruku na mapy topograficzne w skali 1:200 000. Zawierały dane dotyczące naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych, głównie z punktu widzenia ruchu pojazdów mechanicznych.

*Notatki o terenie do mapy topograficznej w skali 1:200 000 Europy Środkowej i Zachodniej (zestaw składa się z dwóch części, w których zamieszczono 253 notatki), wyd. 1978 i 1980. Każda notatka zawiera charakterystykę: osiedli, sieci komunikacyjnej, rzeźby terenu, roślinności i gruntów, wód (przeszkód wodnych), wybrzeży morskich i klimatu. Opisy uzupełnione są zestawieniami tabelarycznymi oraz barwnymi szkicami gruntów. Zbiór notatek był przeznaczony dla dowódców i sztabów szczebla operacyjnego i taktycznego; uzupełniały one dokumenty rozpoznania wojskowo-geograficznego.

część 4 z 5
«« « 1 2 3 4 5 » »»


Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS