wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zabezpieczenie ćwiczeń

- «« « część 2 z 2Gdy mapy były tajne, niemożliwe było ich wykorzystanie do szkolenia, dlatego bardzo przydatny był wówczas zestaw ćwiczebnych map topograficznych w skalach od 1:10 000 do 1:100 000. Do zestawu była dołączona mapa topograficzna w skali 1:50 000 czterokrotnie powiększona, stanowiąca cenną pomoc dla wykładowców topografii wojskowej. Niektóre z tych opracowań były również drukowane na zlecenie Centrali Zaopatrzenia Szkół i wykorzystywane jako pomoce naukowe w szkoleniu cywilnym.

W 1973 r. wydano do celów szkoleniowych zestaw map plastycznych. Przeznaczone do nauki „czytania” modele rzeźby terenu, były fragmentami mapy w skali 1:25 000 z obszaru Polski, charakteryzującymi rodzaje terenu – od równinnego po wysokogórski. Seria obejmowała dziewięć modeli, wykonanych według jednolitej zasady i uzupełnionych krótką charakterystyką. Do każdego modelu była dołączona zwykła mapa topograficzna, umożliwiająca porównanie rysunku warstwicowego z formami przestrzennymi.

Bardzo pomocnym Wydawnictwem w szkoleniu, adresowanym głównie do topografów i kartografów, był wydany w 1960 r. „Atlas form i typów rzeźby Polski”. To unikalne opracowanie autorstwa mjr. Andrzeja Marcinkiewicza obejmuje: 93 mapy w skali 1:25 000 z przykładami poszczególnych form rzeźby terenu, teksty objaśniające z rysunkami i blokdiagramami, mapę syntetyczną typów rzeźby terenu Polski w skali 1:1 000 000 i słownik geomorfologiczny. Atlas pomagał topografom opracowywać rzeźbę terenu na zdjęciach topograficznych w skalach 1:10 000 oraz szkolić oficerów wszystkich rodzajów wojsk i służb.

W 1983 r. po raz drugi wydano zestaw ćwiczebnych zdjęć lotniczych składający się z 23 zdjęć (scen) wykonanych w podczerwieni kamerą wielospektralną, radarem bocznego wybierania, skanerem. Zestaw umożliwiał zapoznanie się z różnymi sposobami zobrazowania terenu, a także pozwalał uczyć fotointerpretacji obiektów terenowych i elementów ugrupowania bojowego wojsk.

W okresie powojennym służba topograficzna kilkakrotnie wydawała: „Tabele logarytmów” sygn. Szt. Gen. 1454/88, „Tablice geodezyjne” oraz „Znaki umowne map topograficznych” sygn. Szt. Gen. 1348/88. To ostatnie wydawnictwo obejmuje znaki umowne stosowane na mapach topograficznych w skalach od 1:25 000 do 1:1 000 000, wydawanych przez Zarząd Topograficzny (z uwzględnieniem zmian wprowadzonych po 1959 r.).

W 1994 r. Zarząd Topograficzny Szt. Gen. WP wydał bardzo ciekawy i wielce pomocny do nauki historii tryptyk, potocznie nazywany Trzy Rzeczpospolite. W jego skład wchodziły reprint, wykonany techniką numeryczną, mapy B. Folina w skali 1:1 233 000 z 1770 r., mapa topograficzna w skali 1:1 000 000 wydana przez WIG w 1934 r. oraz mapa w skali 1:1 000 000 wydana przez Zarząd Topograficzny Szt. Gen. WP w 1992 r. Każda z map przedstawia Polskę w innych granicach i jest uzupełniona krótkim opisem danej epoki, historii kartografii oraz opatrzona herbem państwowym.

Od 1994 r. stopniowo, w miarę wprowadzania do wojsk map w standardach NATO, wydawane są nowe pomoce szkoleniowe, m.in. Wojskowe mapy topograficzne dostosowane do standardów NATO – Przewodnik (sygn. Szt. Gen. wew. 7/31/96); GPS – Światowy system pozycjonowania i nawigowania; instrukcje do odbiorników GPS; powiększona mapa topograficzna w skali 1:50 000 w standardzie NATO, mapy szkoleniowe w skali 1:50 000 i 1:250 000 oraz edukacyjne multimedialne programy komputerowe. Duży wkład pracy w ich przygotowanie włożyli: płk rez. Zdzisław Tomaszewski, płk Henryk Skotarczyk, ppłk Janusz Sielecki, ppłk Wiesław Graszka, mjr Jacek Bartkowiak, mjr Włodzimierz Walczak.

W opracowaniu pomocy szkoleniowych i w nauczaniu topografii wojskowej szczególnie zasłużyli się wieloletni wykładowcy szkół oficerskich pułkownicy: Zygmunt Borek, Bolesław Otachel, Wacław Bakałarz, Ryszard Woźniak, Bronisław Cichoń, Władysław Łaski, Jerzy Jaskier, Włodzimierz Potoka. Propagowali oni wśród podchorążych biegi na orientację oraz turystykę pieszą. Nie wspominam tu wykładowców Wojskowej Akademii Technicznej i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, którzy oprócz szkolenia przyszłych oficerów korpusu topografów, prowadzili zajęcia z podchorążymi całej uczelni. Będzie o nich mowa w dalszej części opracowania.

Zarząd Topograficzny Szt. Gen. WP odpowiada także za wyposażanie i szkolenie pod względem topograficznym jednostek biorących udział w misjach pokojowych ONZ i ćwiczeniach organizowanych przez NATO. W 1995 r. oficerowie służby przeszkolili kadrę batalionu wchodzącego w skład Nordycko-Polskiej Brygady SFOR, biorącego udział w misji pokojowej w Bośni i Hercegowinie, wyposażając go jednocześnie w odbiorniki GPS.

Cyklicznie, co dwa lata Zarząd Topograficzny organizuje kursy instruktorsko-metodyczne dla wykładowców topografii ze szkół oficerskich, szkół chorążych i ośrodków szkolenia, na których zapoznają się z nowymi wydawnictwami i pomocami szkoleniowymi. Należy dodać, iż Zarząd opiniował w zakresie topografii wszystkie programy kształcenia i nauczania, które były wprowadzane do sił zbrojnych.

Bardzo ścisłe kontakty służba topograficzna utrzymuje z Akademią Obrony Narodowej; umożliwiły one wykonywanie wielu wartościowych prac z zakresu geografii wojennej i studiów operacyjno-strategicznych. Akademia promuje wydawnictwa kartograficzne i geograficzne wśród oficerów i pracowników administracji państwowej oraz uczy, jak środowisko geograficzne wpływa na podejmowanie decyzji na szczeblach taktycznych i operacyjnych. Kierownikami Katedry Geografii Wojennej w latach 1980-1998 byli oficerowie korpusu topografów: płk dr hab. Stanisław Wójcik, płk dr hab. Stanisław Stańczuk, płk prof. dr hab. Julian Skrzyp i płk dr Zbigniew Lach.

© E. Sobczyński

część 2 z 2
«« « 1 2dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS