wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

W siłach Francji i Wlk. Brytanii

- «« « część 2 z 3 » »»W następnych miesiącach struktura szefostwa i sekcji WIG ulegała częstym zmianom. Ostatecznie została ustalona w 1943 r. Sekcję WIG przemianowano na Wojskowy Instytut Geograficzny. Zgodnie z nową strukturą (rozkaz szefa Sztabu Naczelnego Wodza - Oddziału Operacyjnego L.dz. 510/Taj./Org./43 z dn. 23 kwietnia 1943 r.) WIG miał następującą strukturę organizacyjną: szef, zastępca szefa, kancelaria, wydziały – kartograficzny, triangulacyjny, fotogrametryczny, topograficzny, administracyjny oraz składnica map. Pod koniec listopada 1944 r. skład osobowy instytutu został powiększony o drużynę techniczną (18 żołnierzy).Do głównych zadań wykonywanych przez oficerów geografów, których wówczas było ok. 50, należało: opracowanie i wydawanie instrukcji technicznych i map na zamówienie Geographical Section General Staff, a przede wszystkim opracowywanie na potrzeby konspiracji w kraju map terenów Polski w różnych skalach na podstawie materiałów przedwojennych. W latach 1942-1946 instytut wydał mapy na pełne pokrycie Polski w podstawowych skalach 1:100 000, 1:300 000 oraz plany większych miast w skali 1:25 000 (tzw. Town plans of Poland). Map w skali 1:100 000 wydano 489 godeł, w skali 1:300 000 – 16. Mapy w skali 1:100 000 były drukowane w jednym kolorze na podstawie przedwojennej mapy taktycznej Polski. Druk (bardzo słaby) wykonały prawdopodobnie na maszynach polowych zakłady litograficzne w Edynburgu i Londynie. Podobnie wydano mapę w skali 1:300 000, jednak dzięki dodatkowemu zastosowaniu dwóch kolorów nadrukowych jej czytelność była znacznie lepsza.
Całkowicie od nowa opracowano mapę Polski i krajów ościennych w skali 1:500 000. Wszystkie arkusze tej mapy mają nadruk: „Wznowiono w r.... w Szkocji przez Sekcję Wojsk. Inst. Geogr.”, zawierający datę od 1941 r. do 1942 r. Ogółem wydano 7 arkuszy w tej skali, były one przeznaczone dla lotnictwa.Lotnicza edycja tej mapy była wydawana w latach 1944-1945 i miała nadruk „printed by Bartholomew, Edinburgh”. Poszczególne arkusze miały dwa wydania – jedno normalne, drugie specjalne, w którym było przedstawione zboczenie magnetyczne i zbieżność południków. Ogółem ukazało się 16 arkuszy (wydrukowanej przez firmę Bartholomew).
Po ukończeniu mapy w skali 1:500 000 rozpoczęto prace nad nową w skali 1:1 000 000. Do połowy 1945 r. wydano dwa arkusze obejmujące tereny na południe i zachód od Warszawy. Wydrukowała je firma Bartholomew i częściowo12. Kompania Geograficzna 2KP.
Do ciekawostek wydawniczych należy plan Warszawy w skali 1:50 000 z oznaczeniem sytuacji bojowej w dniu 5 sierpnia 1944 r. opublikowany w języku angielskim. Kolorem zielonym oznaczono na nim tereny zajęte przez powstańców, dzięki czemu wiadomo było, które tereny są zajmowane przez Niemców.

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS