wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Struktura organizacyjna

- «« « część 2 z 6 » »»W związku z napływającymi do Ministerstwa Spraw Wojskowych pismami i donosami na płk. Zemanka o rzekomym zniemczaniu IWG oraz nadużyciach gospodarczych 7 lipca 1920 r. odbyło się posiedzenie Oficerskiego Trybunału Orzekającego pod przewodnictwem gen. broni Józefa Hallera. Trybunał odrzucił zarzuty i orzekł, że Zemanek może być oficerem WP. W uzasadnieniu stwierdzono: Nie wchodząc w sprawę kompetencji co do osądzenia fachowości poszczególnych jednostek Instytutu Wojskowo-Geograficznego, przyszedł Oficerski Trybunał Orzekający na podstawie przedstawionych aktów do przekonania, że zarzuty czynione pułkownikowi Zemankowi w kierunku celowego zniemczania czy też obsadzenia stanowisk jednostkami obcemi nie zostały udowodnione.
Płk Zemanek usunął wprawdzie kilku pracowników Polaków z Instytutu Wojskowo-Geograficznego, zastępując ich według swego przekonania więcej fachowymi obcokrajowcami, lecz i w tym wypadku nie można udowodnić działania z premedytacją na niekorzyść krajowej instytucji, zarzuty co do reprodukcji poprawionych w kraju map w Wiedniu okazały się bezpodstawne, kupno przyborów kreślarskich w Wiedniu jako też map gotowych ze względu na cenę i sytuację wojskową usprawiedliwione. Podniesiony zarzut, że płk Zemanek kazał zakupić w Wiedniu materiały kreślarskie za własne pieniądze, ulokowane w Wiedniu, chcąc w ten sposób przenieść własny kapitał z Wiednia do Warszawy, jest bezpodstawny, a dochodzenia wykazały, że pieniądze na kupno materiałów zostały podjęte przez ppłk. Schiffmanna na rozkaz Instytutu Wojskowo-Geograficznego z kancelarii rachunkowej pełnomocnika wojskowego w Wiedniu z depozytu Instytutu.

7 marca 1920 r., jeszcze w trakcie tego dochodzenia, płk Zemanek został wyznaczony na kwatermistrza 6. Armii uczestniczącej w wojnie polsko-rosyjskiej. Po jej zakończeniu już nie powrócił do instytutu.Pod koniec 1919 r. organizacja Instytutu Wojskowo-Geograficznego przedstawiała się następująco: szef Instytutu, Oddział Sztabowy, Wydział Geodezyjny, Wydział Topograficzny, Zakład Reprodukcyjny, Magazyn Instrumentów i Materiałów, Szkoła Topografów oraz Wojskowa Szkoła Kreślarzy. Od połowy 1919 r. siedziba kierownictwa instytutu mieściła się w budynku po byłej szkole przy ul. Wilczej 64, poszczególne wydziały i zakłady znajdowały się jednak w różnych miejscach Warszawy, co znacznie utrudniało pracę.

część 2 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt