wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Rejestracja obrazu

- część 1 z 3 » »»


Regina Tokarczyk

"Przychodzi baba do lekarza, a lekarz mówi: Zapraszam na pomiar fotogrametryczny". To wcale nie dowcip, czego dowodzą zamieszczone poniżej zdjęcia przedstawiające stanowisko robocze fotogrametrycznego systemu do trójwymiarowego pozycjonowania ciała, znajdujące się w przychodni rehabilitacyjnej (rys. 1) oraz okno programu tego systemu (rys. 2).

fotogrametria

Rys. 1. Fotogrametryczny system trójwymiarowego pozycjonowania
ciała stworzony przy współudziale pracowników
Zakładu Fotogrametrii i Informatyki Teledetekcyjnej WGGiIŚ AGH w Krakowie

fotogrametria

Rys. 2. Okno programu do trójwymiarowego pozycjonowania ciała. Lekarz, obserwując wzajemne ułożenie punktów i odcinków definiowanych przez wybrane miejsca na ciele pacjenta, wnioskuje o ewentualnych nieprawidłowościach postawy, co pomaga mu w kierowaniu przebiegiem rehabilitacji

Urządzeniem do rejestracji fotogrametrycznej są tu zwykłe amatorskie cyfrowe aparaty fotograficzne. Czy to oznacza, że do celów fotogrametrycznych niepotrzebny jest specjalistyczny sprzęt do rejestracji obrazu - kamery fotogrametryczne?
I tak, i nie, zależy to od celu pomiaru fotogrametrycznego, jego żądanej dokładności i ekonomiki. Uogólniając: w zastosowaniach topograficznych, inwentaryzacji architektonicznej oraz w tych przypadkach, gdzie żądana jest bardzo wysoka dokładność pomiaru - stosuje się do rejestracji kamery fotogrametryczne zwane metrycznymi. Przy pomiarach nietypowych obiektów lub zjawisk, gdzie dopuszcza się mniejszą dokładność lub nie jest możliwe stosowanie kamer fotogrametrycznych - stosuje się kamery niemetryczne, do których zaliczamy między innymi aparaty fotograficzne.
Co różni obydwa rodzaje kamer? Kiedy i w jaki sposób można wykorzystywać obrazy z kamer niemetrycznych? Zadaniem kamery fotogrametrycznej jest uzyskanie obrazu, który ma być rzutem środkowym, wobec tego powinien być on zarejestrowany na płaszczyźnie, a promienie rzutujące w przestrzeni przedmiotowej i obrazowej mają być kolinearne. Wiąże się to ze stosowaniem w kamerach analogowych klisz szklanych lub specjalnie wypłaszczanych materiałów fotograficznych o podłożu plastycznym, obiektywy kamer są prawie pozbawione dystorsji (rys. 3), nie używa się migawek zniekształcających obraz. Rekonstrukcja wiązki w kamerze dokonywana jest na podstawie znajomości jej elementów orientacji wewnętrznej, co wymusza ich stabilność i obecność na każdym zdjęciu zmaterializowanego układu odniesienia (rys. 4).

fotogrametria

Rys. 3. Średnia dystorsja radialna obiektywu 15/4 UAG-S kamery lotniczej RC-30 Wild (Leica)

fotogrametria

Rys. 4. Układ odniesienia na zdjęciu lotniczym materializowany jest przez znaczki tłowe

Kamery fotogrametryczne posiadają również urządzenia przeznaczone do orientowania rejestrowanego obrazu w przestrzeni: orientowniki, libele, stabilizatory położenia (dla kamer lotniczych). Ze względu na efektywność pomiaru stosuje się duże formaty obrazu, a z uwagi na wymagane dokładności - wysoką rozdzielczość materiałów negatywowych lub matryc detektorów.

 

część 1 z 3
1 2 3 » »»



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS