wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 5 z 6 » »»


1973
Na bazie European Space Research Organisation (ESRO) i European Launcher Development Organisation (ELDO) utworzono Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

 

1973
W Państwowym Przedsiębiorstwie Geologiczno-Fizjograficznym i Geodezyjnym „Geoprojekt” w Warszawie powstała pracownia fotogrametrii analitycznej.

 

1973
Firma Fairchild Imaging (USA) wyprodukowała pierwszą matrycę CCD o wielkości 100x100 pikseli.

 

1973
Niemiecki profesor fotogrametrii Fritz Ackermann (ur. 1929) wprowadza wyrównanie aerotriangulacji metodą niezależnych model (PAT-M) i niezależnych zdjęć (PAT-B).

 

1974
fotogrametriaPierwsza zagraniczna wyprawa naukowa zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pod patronatem UNESCO wykonano inwentaryzację zabytkowego uniwersytetu w Fezie w Maroku. Pierwsza z wypraw „BARI” organizowanych przez wydział i mających na celu fotogrametryczną inwentaryzację obiektów architektonicznych.

 

1974
fotogrametriaW zakładach Wild w Heerbrugg uruchomiono produkcję kamery lotniczej RC10.

 

1974
Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii w Warszawie zatrudnia ok. 1800 osób.

 

1974
Powołanie Centrum Informatycznego Geodezji i Kartografii (CIGiK) z siedzibą w Warszawie.

 

1974
ZSRR wysłał w kosmos pierwszego satelitę serii Jantar 2K do rejestracji obrazu Ziemi za pomocą kamer fotograficznych. Naświetlony film ekspediowano na Ziemię w kapsule. Satelity tej serii wysyłano do 1983 r.

 

1974
Powstaje pracownia fotogrametryczna w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Gdańsku.

 

1975
Chiny umieściły na orbicie pierwszego satelitę zwiadowczego własnej konstrukcji – Fanhui Shi Yao Gang Weixing (FSW); orbita 175-400 km, czas pobytu na orbicie 5-18 dni, rozdzielczość 10-15 m. Kolejne satelity serii FSW startowały do 2002 r.

 

1975
ZSRR umieścił na orbicie pierwszego satelitę zwiadowczego serii Zenit 4MKT. Film, tak jak w poprzednich satelitach serii Zenit wracał na Ziemię w kapsule. Rozdzielczość zdjęć czarno-białych 20-30 m, multispektralnych 30-50 m.

 

1975
fotogrametriaUtworzenie Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego z siedzibą w Warszawie (z połączenia Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego). Powstanie pracowni fotointerpretacji.

 

1975-76
Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne realizuje mapę Trypolisu (Libia) metodami fotogrametrycznymi.

 

1975-80
fotogrametriaPaństwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Warszawie prowadzi prace nad produkcją mapy zasadniczej (1:1000/2000/5000) na obszarze ponad 80 tys. km2 kraju.

 

część 5 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS