wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 4 z 6 » »»


1969
Niemiecki matematyk K. Hormann wysunął propozycję, by powierzchnię topograficzną w analizach geomorfologicznych reprezentowała sieć trójkątów.

 

1969
Utworzenie pracowni fotogrametrycznej w Zakładzie Nauk Geodezyjnych Polskiej Akademii Nauk.

 

1969
Powstała firma M&S Computing Inc. (od 1980 r. Intergraph Corporation).

 

1970
W USA powstała National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

 

1970
W Centrum Informatycznym Geodezji i Kartografii w Warszawie opracowano technologię „Aeroblok” pozwalającą na analityczne rozwijanie aerotriangulacji metodą niezależnych modeli. Wykorzystywano do tego komputer ODRA 1204. W 1975 r. technologie rozwinięto (Aeronet) umożliwiając obliczanie dużych bloków aerotriangulacji (do 300 segmentów).

 

1970
W Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Warszawie powstała pracownia dokumentacji fotogrametrycznej.

 

1970-73
Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii z Warszawy wykonuje mapę Tanzanii metodami fotogrametrycznymi.

 

1971
Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie rozpoczyna prace związane z wykorzystaniem obrazów lotniczych i satelitarnych. Pracownia fotointerpretacji jest pierwszą jednostką w Polsce zajmującą się analizą i przetwarzaniem danych pozyskanych metodami teledetekcyjnymi.

 

1971
Rosjanie wystrzelili w kosmos pierwszego satelitę zwiadowczego serii Zenit 4MT. Wyposaży był w kamerę SA-106 i altimeter i urządzenia dopplerowskie. Przeznaczony do topografii wojskowej. Satelity 4MT startowały do 1982 r.

 

1971
USA wprowadziły na orbitę satelitę szpiegowskiego serii HK 9 (rozdzielczość zdjęć 0,6 m).

 

1971
W Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Lublinie utworzono pracownię fotogrametrii.

 

1972
Firma Texas Instruments (USA) opatentowała aparat fotograficzny „bez filmu”. Rejestracja i wyświetlanie obrazu miało się odbywać na drodze cyfrowej.

 

1972
Zdjęcia wykonane z amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab posłużyły m.in. do wykonania mapy użytkowania ziemi.

 

1972
NASA wysyła w kosmos satelitę Earth Resources Technology Satellite 1 (w 1973 r. przemianowany na Landsat 1). Początek programu budowy satelitów przeznaczonych do zastosowań cywilnych, głównie do badań i obserwacji Ziemi. ERTS dostarczał obrazy o rozdzielczości 57x79 m, wyposażony był w skaner multispektralny (MSS) i system 3 kamer telewizyjnych RBV (Return Beam Vidicon); orbita 880-940 km, czas rewizyty 18 dni.

 

1973
Thomas K. Poiker z Simon Fraser University w Burnaby (Kanada) opisał zasadę budowy modelu sieci trójkątów (TIN).

część 4 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS