wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 3 z 6 » »»


1963
Rosjanie umieścili na orbicie wysokorozdzielczego satelitę zwiadowczego serii Zenit 4. (Ostatni start w 1970 r.)

 

1963
USA umieściły na orbicie pierwszego satelitę zwiadowczego serii KH 7; waga 2000 kg, rozdzielczość obrazu 0,46 m (ostatni satelita w 1967 r.)

 

1963
Pierwszy satelita zwiadowczy USA z serii KH 4A; waga 2000 kg, rozdzielczość obrazu 2,7 m. Ostatniego satelitę tej serii umieszczono na orbicie w 1969 r.

 

1963
W czasie misji satelity Merkury 9 kosmonauta Gordon L. Cooper zaobserwował 70-milimetrową kamerą Hasselblad pojedyncze domostwa w Tybecie.

 

1964
Amerykanie wprowadzili na orbitę satelitę meteorologicznego Nimbus; pierwszy satelita pozwalający na skierowanie przyrządów pomiarowych w kierunku Ziemi przez cały czas lotu. W innym satelicie (Tiros 8) po raz pierwszy zastosowano transmisję obrazu na Ziemię bezpośrednio po jego zarejestrowaniu.

 

1965
Praktyczne wykorzystanie danych pozyskiwanych z satelity meteorologicznego TIROS 9.

fotogrametria

 

1965
W Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym utworzono pracownię fotogrametryczną.

 

1965
NASA rozpoczyna program ERS (Earth Resources Survey) mający na celu pozyskanie danych teledetekcyjnych z pokładów satelitów. Zwieńczeniem prac będzie start satelity ERTS 1 (Landsat) w 1972 r.

 

1966
W Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Katowicach utworzono pracownię fotogrametryczną.

 

1966
Start amerykańskiego satelity serii KH 8; waga satelity 3000 kg, rozdzielczość obrazu 0,5 m (ostatni start w 1984 r.).

 

1967
Pierwszy radziecki testowy satelita przeznaczony do badań mórz i oceanów (Okean) na orbicie.

 

1967
fotogrametriaPierwszy amerykański satelita zwiadowczy serii KH 4B; dwie panoramiczne kamery pozwalały zarejestrować obraz z rozdzielczością 1,8 m.

 

1968
Satelita Kosmos 243 (ZSRR) zarejestrował po raz pierwszy obraz Ziemi w zakresie promieniowania mikrofalowego.

 

1968
Pierwszy wysokorozdzielczy zwiadowczy radziecki satelita serii Zenit 4M na orbicie 9wyposażony w silniki umożliwiające zmianę orbity), waga 6300 kg, orbita 196-293 km.

 

1969
Na statku kosmicznym Apollo 9 po raz pierwszy zastosowano zestaw zsynchronizowanych kamer do wykonania zdjęć powierzchni Ziemi. Każda z czterech kamer wykonywała zdjęcia w innym przedziale widma. Obrazy z trzech kamer rejestrowano na filmach czarno-białych, a z jednej w podczerwieni.

część 3 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS