Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Kartografia a GIS


Robert Olszewski, Paweł Kowalski, Andrzej Głażewski

Wprowadzenie pojęcia systemu informacji geograficznej (GIS) i narzędzi cyfrowych wykorzystujących tę technologię w latach 80. XX wieku wpłynęło na konieczność zdefiniowania relacji pomiędzy kartografią i GIS. Przez wielu kartografów GIS jest traktowany jako techniczno-analityczny podzbiór kartografii. W literaturze często występuje także pogląd odmienny, według którego to kartografia jest podzbiorem GIS służącym do prezentacji wyników badań.
Niewątpliwie rozwój systemów informacji przestrzennej nie wyeliminował kartografii, przyczynił się jednak do rozszerzenia zakresu jej wykorzystania, między innymi w postaci obrazowej prezentacji informacji potocznie zwanej wizualizacją. Systemy informacji przestrzennej posługują się mapami jako źródłami danych, ale też mapy stanowią produkt finalny tych systemów. Jest to zrozumiałe, jako że nie ma lepszego środka przekazu informacji przestrzennej niż mapa.

Jak słusznie zauważył znany amerykański kartograf Keith C. Clarke w publikacji „Getting started with GIS”, systemy informacji geograficznej „wyrosły z dorobku kartografii, tam mają swoje korzenie”. Kartografia jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się modelowaniem informacji przestrzennej oraz jej obrazowaniem – geowizualizacją. Przedmiotem zainteresowania kartografii jest zarówno opis świata rzeczywistego (elementy geografii), organizowanie informacji dotyczących tego opisu w bazach danych przestrzennych (teoria baz danych, informatyka), jak i zasady wizualizacji danych przestrzennych (percepcja wzrokowa, optyka, metodyka kartograficzna, grafika komputerowa) oraz ich udostępniania (internet, reprodukcja, techniki druku). Z dorobku kartografii obejmującego takie dziedziny, jak: kartograficzne metody badań, geostatystyka, generalizacja kartograficzna, metodyka prezentacji wyrosły systemy informacji przestrzennej oparte na technologiach informatycznych, bez których systemowe obrazowanie geoinformacji nie jest obecnie możliwe. Każda poważna, zaawansowana prezentacja kartograficzna ma swój początek w źródle informacji, jakim jest baza danych przestrzennych.
Tak więc kartografia zasila systemy informacji przestrzennej koncepcjami (np. sposobu organizacji zapisu informacji przestrzennej), które rodziły się na długo przed pojawieniem się informatyki i umożliwiają uporządkowanie informacji, prowadzą też do tworzenia modeli przestrzeni geograficznej, wśród nich – także map.

Dr Robert Olszewski, dr Paweł Kowalski i dr Andrzej Głażewski są pracownikami Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej

Opracowanie zamieszczono na GeoForum w marcu 2006 r.



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS