Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Kartografia a GIS


Robert Olszewski, Paweł Kowalski, Andrzej Głażewski

Wprowadzenie pojęcia systemu informacji geograficznej (GIS) i narzędzi cyfrowych wykorzystujących tę technologię w latach 80. XX wieku wpłynęło na konieczność zdefiniowania relacji pomiędzy kartografią i GIS. Przez wielu kartografów GIS jest traktowany jako techniczno-analityczny podzbiór kartografii. W literaturze często występuje także pogląd odmienny, według którego to kartografia jest podzbiorem GIS służącym do prezentacji wyników badań.
Niewątpliwie rozwój systemów informacji przestrzennej nie wyeliminował kartografii, przyczynił się jednak do rozszerzenia zakresu jej wykorzystania, między innymi w postaci obrazowej prezentacji informacji potocznie zwanej wizualizacją. Systemy informacji przestrzennej posługują się mapami jako źródłami danych, ale też mapy stanowią produkt finalny tych systemów. Jest to zrozumiałe, jako że nie ma lepszego środka przekazu informacji przestrzennej niż mapa.

Jak słusznie zauważył znany amerykański kartograf Keith C. Clarke w publikacji „Getting started with GIS”, systemy informacji geograficznej „wyrosły z dorobku kartografii, tam mają swoje korzenie”. Kartografia jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się modelowaniem informacji przestrzennej oraz jej obrazowaniem – geowizualizacją. Przedmiotem zainteresowania kartografii jest zarówno opis świata rzeczywistego (elementy geografii), organizowanie informacji dotyczących tego opisu w bazach danych przestrzennych (teoria baz danych, informatyka), jak i zasady wizualizacji danych przestrzennych (percepcja wzrokowa, optyka, metodyka kartograficzna, grafika komputerowa) oraz ich udostępniania (internet, reprodukcja, techniki druku). Z dorobku kartografii obejmującego takie dziedziny, jak: kartograficzne metody badań, geostatystyka, generalizacja kartograficzna, metodyka prezentacji wyrosły systemy informacji przestrzennej oparte na technologiach informatycznych, bez których systemowe obrazowanie geoinformacji nie jest obecnie możliwe. Każda poważna, zaawansowana prezentacja kartograficzna ma swój początek w źródle informacji, jakim jest baza danych przestrzennych.
Tak więc kartografia zasila systemy informacji przestrzennej koncepcjami (np. sposobu organizacji zapisu informacji przestrzennej), które rodziły się na długo przed pojawieniem się informatyki i umożliwiają uporządkowanie informacji, prowadzą też do tworzenia modeli przestrzeni geograficznej, wśród nich – także map.

Dr Robert Olszewski, dr Paweł Kowalski i dr Andrzej Głażewski są pracownikami Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej

Opracowanie zamieszczono na GeoForum w marcu 2006 r.



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Antoni Ponikowski (1878-1949)

Antoni  Ponikowski  (1878-1949)
Urodził się 29 maja 1878 roku w Siedlcach, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Działacz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. Organizator i kierownik Katedry Miernictwa (1916-39) funkcjonującej najpierw na Wydziale Inżynierii Rolnej, a następnie na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1904
Austriacki kapitan Theodor Scheimpflug (1865-1911) opisał matematycznie zasadę, że płaszczyzny obiektywu, filmu i zdjęcia przecinają się w jednej prostej. Skonstruował kamerę złożoną z siedmiu skośnych obiektywów umieszczonych wokół jednego -...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2