Pierwsza pozycja to swego rodzaju „biblia” tworzenia GIS. Zawiera szczegółowy opis metody wdrożenia Systemu Informacji Geograficznej (GIS), którą autor wypracował przez lata doświadczeń zawodowych. Roger Tomlinson krok po kroku, prowadzi czytelników przez meandry procesu planowania rozwoju GIS. Zaproponowany przez autora model rzeczywiście działa, czego dowodzą liczne sukcesy związane z wdrożeniami systemów w organizacjach sektora publicznego i prywatnego. Model ten sprawdza się zarówno w odniesieniu do dużych systemów typu enterprise, jak i małych, wspomagających realizację pojedynczych zadań.
Czwarte wydanie zawiera nowe studia przypadków i przykłady przepływów pracy, a także płytę DVD z ćwiczeniami zatytułowanymi „Planning a GIS”, linkami do przydatnych zasobów oraz nagraniem z wystąpieniem Tomlinsona na Międzynarodowej Konferencji Użytkowników Esri.
Druga nowość to reprint wydanej w 1772 roku książki Johanna Heinricha Lamberta. Przedstawił w niej kilka (do dziś używanych) odwzorowań kartograficznych. To przełomowe dzieło zostało przetłumaczone z niemieckiego na angielski w 1972 roku, przez Waldo R. Toblera – szwajcarsko-amerykańskiego geografa. Książka Lamberta jest często traktowana jako lektura obowiązkowa dla studentów kartografii i kluczowy element każdej kartograficznej biblioteczki. Do sprzedaży wejdzie w kwietniu br.