Zdaniem dr. hab. Jacka Kozaka i prof. Francisa Harvey’a cele postawione Wirtualnym Globom ponad 10 lat temu, mimo że ambitne, udało się zrealizować z nawiązką. Autorzy liczą, że technologia ta w niedalekiej przyszłości pozwoli dokonywać nowych odkryć geograficznych. Nie będą one jednak – jak to miało dotychczas miejsce – efektem wypraw, lecz przeglądania przez miliony użytkowników stale rosnących zbiorów danych przestrzennych.
Poza tym w „Rocznikach Geomatyki” zamieszczono jeszcze 13 artykułów o różnorodnej tematyce. Jerzy Zieliński z GUGiK wraz z zespołem opisuje koncepcję wspólnej polsko-niemieckiej TBD dla obszarów przygranicznych. Przedstawiciele Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej szerzej prezentują nagrodzony na zeszłorocznej konferencji nt. wolnego oprogramowania (Wrocław, 13-14 maja) projekt wykorzystania darmowych aplikacji GIS w działalności WBU. Temat automatycznej generalizacji kartograficznej podejmują natomiast Izabela Karsznia z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krystian Kozioł z AGH.
W numerze nie zabrakło artykułów interdyscyplinarnych, podejmujących m.in. tematykę: wykorzystania GIS-u w żegludze, inwentaryzacji wrzosowisk, standardów wymiany danych geologicznych czy zanieczyszczeń wód podziemnych.