wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-15| GIS

O Wirtualnym Globie w "Rocznikach Geomatyki"

W 1998 roku wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore zaprezentował ideę Cyfrowej Ziemi (Digital Earth). Na ile udało ją się zrealizować i jak jest jej przyszłość? M.in. o tym można przeczytać w najnowszym numerze „Roczników Geomatyki” (tom IX, zeszyt 1).


O Wirtualnym Globie w "Rocznikach Geomatyki"

Zdaniem dr. hab. Jacka Kozaka i prof. Francisa Harvey’a cele postawione Wirtualnym Globom ponad 10 lat temu, mimo że ambitne, udało się zrealizować z nawiązką. Autorzy liczą, że technologia ta w niedalekiej przyszłości pozwoli dokonywać nowych odkryć geograficznych. Nie będą one jednak – jak to miało dotychczas miejsce – efektem wypraw, lecz przeglądania przez miliony użytkowników stale rosnących zbiorów danych przestrzennych.

Poza tym w „Rocznikach Geomatyki” zamieszczono jeszcze 13 artykułów o różnorodnej tematyce. Jerzy Zieliński z GUGiK wraz z zespołem opisuje koncepcję wspólnej polsko-niemieckiej TBD dla obszarów przygranicznych. Przedstawiciele Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej szerzej prezentują nagrodzony na zeszłorocznej konferencji nt. wolnego oprogramowania (Wrocław, 13-14 maja) projekt wykorzystania darmowych aplikacji GIS w działalności WBU. Temat automatycznej generalizacji kartograficznej podejmują natomiast Izabela Karsznia z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krystian Kozioł z AGH.

W numerze nie zabrakło artykułów interdyscyplinarnych, podejmujących m.in. tematykę: wykorzystania GIS-u w żegludze, inwentaryzacji wrzosowisk, standardów wymiany danych geologicznych czy zanieczyszczeń wód podziemnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS