wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-14| GIS, Prawo, Edukacja, Kataster

Gospodarka przestrzenna w wielu aspektach

Najnowszy numer kwartalnika „Administratio locorum” obejmuje 15 artykułów (w tym 2 w jęz. angielskim). Ich duże zróżnicowanie tematyczne wskazuje na szeroki zakres zagadnień związanych z gospodarką przestrzenną i powiązań między nimi.


Gospodarka przestrzenna w wielu aspektach

Opracowania opublikowane w zeszycie 9(4) 2010 dotyczą m.in.: zmian w krajobrazie i innych aspektów gospodarowania na obszarach wiejskich, zagadnień lokalizacji w gospodarce przestrzennej, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi, problematyki przejmowania gruntów (nieruchomości) na potrzeby lokalizacji celów publicznych, w tym budowy dróg krajowych i autostrad.

Małgorzata Dudzińska opisuje czynniki warunkujące wartość nieruchomości ustaloną w procesie scalenia gruntu i wartość rynkową nieruchomości rolnych. Próbuje porównać czynniki uwzględniane w obu przypadkach, znajdując różnice i podobieństwa. Katarzyna Kocur-Bera bada, jakie systemy informacyjne oraz bazodanowe wykorzystywane są do wspierania podejmowanych decyzji podczas zarządzania drogami powiatowymi oraz gminnymi. Z kolei Anna Łapińska i Jacek Willecki zajęli się przedstawieniem wybranych programów pomocowych Unii Europejskiej w aspekcie działań zmierzających do rozwoju kulturowego, społecznego i ekonomicznego polskiej wsi. Przeanalizowali wybrane działania programu Sapard, Phare, PROW na lata 2004-06, SPO „Restrukturyzacja i modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich” na lata 2004-06. Natomiast Andrzej Muczyński przedstawia wyniki badań dotyczące podziału zasobu nieruchomości wspólnot mieszkaniowych z wykorzystaniem metodyki tworzenia tzw. drzew klasyfikacyjnych. Marek Walacik i Sabina Źróbek przedstawili procedury nabywania nieruchomości pod inwestycje budowy dróg publicznych, ukazano podobieństwa i różnice między nimi ze szczególnym uwzględnieniem organów w nich uczestniczących oraz decyzji administracyjnych powodujących pozbawienie bądź ograniczenie praw do nieruchomości. Rozwiązania stosowane w Polsce porównano z rozwiązaniami niemieckimi oraz norweskimi.

„Administratio Locorum” jest jedną z serii tematycznych ogólnopolskiego czasopisma uczelni rolniczych „Acta Scientiarum Polonorum”. Publikowane są w niej teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym. Przewodniczącym Rady Naukowej serii jest prof. Ryszard Źróbek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS