Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-03-14| GIS, Prawo, Edukacja, Kataster

Gospodarka przestrzenna w wielu aspektach

Najnowszy numer kwartalnika „Administratio locorum” obejmuje 15 artykułów (w tym 2 w jęz. angielskim). Ich duże zróżnicowanie tematyczne wskazuje na szeroki zakres zagadnień związanych z gospodarką przestrzenną i powiązań między nimi.


Gospodarka przestrzenna w wielu aspektach

Opracowania opublikowane w zeszycie 9(4) 2010 dotyczą m.in.: zmian w krajobrazie i innych aspektów gospodarowania na obszarach wiejskich, zagadnień lokalizacji w gospodarce przestrzennej, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi, problematyki przejmowania gruntów (nieruchomości) na potrzeby lokalizacji celów publicznych, w tym budowy dróg krajowych i autostrad.

Małgorzata Dudzińska opisuje czynniki warunkujące wartość nieruchomości ustaloną w procesie scalenia gruntu i wartość rynkową nieruchomości rolnych. Próbuje porównać czynniki uwzględniane w obu przypadkach, znajdując różnice i podobieństwa. Katarzyna Kocur-Bera bada, jakie systemy informacyjne oraz bazodanowe wykorzystywane są do wspierania podejmowanych decyzji podczas zarządzania drogami powiatowymi oraz gminnymi. Z kolei Anna Łapińska i Jacek Willecki zajęli się przedstawieniem wybranych programów pomocowych Unii Europejskiej w aspekcie działań zmierzających do rozwoju kulturowego, społecznego i ekonomicznego polskiej wsi. Przeanalizowali wybrane działania programu Sapard, Phare, PROW na lata 2004-06, SPO „Restrukturyzacja i modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich” na lata 2004-06. Natomiast Andrzej Muczyński przedstawia wyniki badań dotyczące podziału zasobu nieruchomości wspólnot mieszkaniowych z wykorzystaniem metodyki tworzenia tzw. drzew klasyfikacyjnych. Marek Walacik i Sabina Źróbek przedstawili procedury nabywania nieruchomości pod inwestycje budowy dróg publicznych, ukazano podobieństwa i różnice między nimi ze szczególnym uwzględnieniem organów w nich uczestniczących oraz decyzji administracyjnych powodujących pozbawienie bądź ograniczenie praw do nieruchomości. Rozwiązania stosowane w Polsce porównano z rozwiązaniami niemieckimi oraz norweskimi.

„Administratio Locorum” jest jedną z serii tematycznych ogólnopolskiego czasopisma uczelni rolniczych „Acta Scientiarum Polonorum”. Publikowane są w niej teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym. Przewodniczącym Rady Naukowej serii jest prof. Ryszard Źróbek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS