|2011-03-14|
GIS, Prawo, Edukacja, Kataster
Gospodarka przestrzenna w wielu aspektach
Najnowszy numer kwartalnika „Administratio locorum” obejmuje 15 artykułów (w tym 2 w jęz. angielskim). Ich duże zróżnicowanie tematyczne wskazuje na szeroki zakres zagadnień związanych z gospodarką przestrzenną i powiązań między nimi.
Opracowania opublikowane w zeszycie 9(4) 2010 dotyczą m.in.: zmian w krajobrazie i innych aspektów gospodarowania na obszarach wiejskich, zagadnień lokalizacji w gospodarce przestrzennej, możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi, problematyki przejmowania gruntów (nieruchomości) na potrzeby lokalizacji celów publicznych, w tym budowy dróg krajowych i autostrad.
Małgorzata Dudzińska opisuje czynniki warunkujące wartość nieruchomości ustaloną w procesie scalenia gruntu i wartość rynkową nieruchomości rolnych. Próbuje porównać czynniki uwzględniane w obu przypadkach, znajdując różnice i podobieństwa. Katarzyna Kocur-Bera bada, jakie systemy informacyjne oraz bazodanowe wykorzystywane są do wspierania podejmowanych decyzji podczas zarządzania drogami powiatowymi oraz gminnymi. Z kolei Anna Łapińska i Jacek Willecki zajęli się przedstawieniem wybranych programów pomocowych Unii Europejskiej w aspekcie działań zmierzających do rozwoju kulturowego, społecznego i ekonomicznego polskiej wsi. Przeanalizowali wybrane działania programu Sapard, Phare, PROW na lata 2004-06, SPO „Restrukturyzacja i modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich” na lata 2004-06. Natomiast Andrzej Muczyński przedstawia wyniki badań dotyczące podziału zasobu nieruchomości wspólnot mieszkaniowych z wykorzystaniem metodyki tworzenia tzw. drzew klasyfikacyjnych. Marek Walacik i Sabina Źróbek przedstawili procedury nabywania nieruchomości pod inwestycje budowy dróg publicznych, ukazano podobieństwa i różnice między nimi ze szczególnym uwzględnieniem organów w nich uczestniczących oraz decyzji administracyjnych powodujących pozbawienie bądź ograniczenie praw do nieruchomości. Rozwiązania stosowane w Polsce porównano z rozwiązaniami niemieckimi oraz norweskimi.
„Administratio Locorum” jest jedną z serii tematycznych ogólnopolskiego czasopisma uczelni rolniczych „Acta Scientiarum Polonorum”. Publikowane są w niej teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym. Przewodniczącym Rady Naukowej serii jest prof. Ryszard Źróbek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
AW
|