wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-25| Geodezja, GIS, Edukacja, Software, Imprezy

W Krakowie o geoinformacji w kopalniach

Praktyczne zastosowanie geoinformacji w górnictwie było tematem sesji tematycznej, która odbyła się 23 lutego w Krakowie w ramach XX Szkoły Eksploatacji Górniczej.


W Krakowie o geoinformacji w kopalniach <br />
fot. Sławomir Kubiak
fot. Sławomir Kubiak

Podczas spotkania przedstawiono różnego typu rozwiązania z zakresu geoinformacji zarówno w górnictwie podziemnym, jak i odkrywkowym. Pierwszą część sesji wypełniły referaty związane z geomatyką górniczą. I tak, referat Tomasza Kubika poświęcony był budowie systemów informacyjnych, w których realizowane jest współdzielenie danych przestrzennych. Zagadnienie omówił na przykładzie normy ISO WFS, zaprezentował także współdzielenie danych geometrycznych na bazie aplikacji Quantum GIS.
Ciekawy temat poruszył Dariusz Biegun, który zajął się wzrostem produktywności aplikacji bazującym na wykorzystaniu badań HCI (Human – Computer Interaction).

Kolejna grupa referatów dotyczyła wdrażania oprogramowania do przetwarzania danych przestrzennych w przedsiębiorstwach górniczych. Przedstawione zostały zastosowania w Kompanii Węglowej S.A., Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. oraz w KWB Konin S.A. Okazuje się, że wdrożenia w tych zakładach realizowane są w bardzo odmienny sposób. KW S.A. bazuje w całości na krajowych aplikacjach, natomiast „Bogdanka” wykorzystuje oprogramowanie o ugruntowanej światowej renomie (Gemcom MINEX i MineSched). W obydwu przypadkach prace nie przebiegały jednak gładko. Na przykład w programie firmy Gemcom (130 firm górniczych na świecie używa tego systemu) nie można było wpisać wyrobiska korytarzowego o długości 5 km. W związku z czym musiano „podzielić” je na 2 części.

Z kolei KWB Konin dysponuje od dawna systemami informatycznymi w dziale mierniczo-geologicznym. W ostatnich latach części interfejsów użytkownika przeniesiono tam ze środowiska aplikacyjnego do internetowego. Uzyskano w ten sposób dość spektakularne efekty w postaci stron internetowych prezentujących dane o bieżącej eksploatacji (położenie koparek, mapy wyrobisk z automatyczną aktualizacją danych o jakości złoża, identyfikacją partii złoża, która trafiła na taśmociąg). Autorzy modernizacji systemu informatycznego nie skorzystali jednak z technologii SDI, chociaż przyjęli podobne rozwiązania. Zamiast GML użyto SVG, zamiast WFS opracowano generator stron internetowych pracujący na bazie danych geologicznych. System jest także połączony z autonomicznym podsystemem zbierającym dane z odbiorników GPS zamontowanych na koparkach. W efekcie można było zobaczyć prototyp „Moving Features” w akcji.

W drugiej części sesji przedstawiono referaty związane z obsługą i standaryzacją map górniczych. Tego tematu dotyczyły referaty zaprezentowane przez Kompanię Węglową S.A. i KWK Krupiński (mapy dołowe), Katowicki Holding Węglowy (mapy powierzchni obszarów górniczych). Była także mowa o bezpiecznym podpisie elektronicznym dla map górniczych w „Bogdance”. W innych referatach przedstawiono: wizualizację pomiarów geodezyjnych w KWB Bełchatów, wyszukiwanie starych otworów geologicznych przy pomocy GPS, a także koncepcję budowy trójwymiarowych modeli wyrobisk górniczych.
Jak zapewniali organizatorzy, na bazie referatów powstać ma monografia pod tytułem „Praktyczne zastosowania geomatyki górniczej”.

Równolegle z sesją tematyczną odbyły się warsztaty firmy Bentley Systems. Dużą frekwencją cieszyły się zajęcia z modelowania przestrzennego złoża oraz, oczywiście, „Tips and Tricks”. Prezentowano także aplikacje wdrażane w Katowickim Holdingu Węglowym oraz KGHM „Polska Miedź” S.A.

Wykłady z geomatyki górniczej odbyły się w ramach jednego z największych w Polsce spotkań branży górniczej – XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej, Kraków, 21-25 lutego. Konferencję zorganizował Instytut Gospodarki Surowcami PAN oraz Katedra Górnictwa Podziemnego AGH. Patronat nad Szkołą objął Parlament Europejski.

Artur Krawczyk, AGH WGGiIŚ


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS