wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-02-02| Geodezja, Ludzie, Imprezy

80-lecie urodzin prof. Wojciecha Janusza

W Instytucie Geodezji i Kartografii odbyła się dzisiaj (2 lutego) uroczystość z okazji 80. urodzin prof. Wojciecha Janusza, wybitnego specjalisty w dziedzinie geodezji inżynieryjnej. Okolicznościowe życzenia przesłali na ręce jubilata wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz główny geodeta kraju Jolanta Orlińska.


80-lecie urodzin prof. Wojciecha Janusza

Wojciech Janusz urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1956 r.). W latach 1952 -56 był asystentem w Zakładzie Geometrii Wykreślnej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Od 1956 r. nieprzerwanie związany z Instytutem Geodezji i Kartografii w Warszawie. Był tam w latach 1957-78 kolejno: starszym asystentem, adiunktem i docentem. W 1964 roku uzyskał stopień doktora (promotorem pracy doktorskiej był prof. Tadeusz Lazzarini). W latach 1969-71 kierował Zakładem Geodezji Gospodarczej, a następnie (po zmianie nazwy) – Zakładem Geodezji (od 1974 r.) i Zakładem Geodezji Inżynieryjnej (od 1977 r.). W 1978 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a dziewięć lat później – zwyczajnego.

Wojciech Janusz jest wybitnym specjalistą w dziedzinie geodezji inżynieryjnej i współtwórcą polskiej szkoły naukowej geodezyjnych badań odkształceń i przemieszczeń obiektów budowlanych. W swym przewodzie doktorskim zajął się m.in. automatycznym badaniem odkształceń budowli z wykorzystaniem stałych zespołów urządzeń pomiarowych. Wyniki swoich badań przenosił z powodzeniem na grunt praktycznych zastosowań w monitorowaniu różnego rodzaju obiektów inżynierskich.

Wojciech Janusz jest autorem i współautorem 175 publikacji, w tym 32 rozpraw, studiów i monografii. Jest także autorem trzech podręczników, z fundamentalnym „Geodezyjna obsługa budowli i konstrukcji” służącym nie tylko studentom, ale i inżynierom w codziennej praktyce. Jest twórcą i współtwórcą kilku opatentowanych wynalazków i promotorem 6 przewodów doktorskich.
W latach 1991-96 Wojciech Janusz był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii. Od 1978 r. jest członkiem Komitetu Geodezji PAN i zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Geodezja i Kartografia”. W latach 1979-87 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Przegląd Geodezyjny”. Jest laureatem licznych nagród, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczytości wzięli udział przedstawiciele MSWiA, GUGiK, szkół wyższych, pracownicy IGiK, przyjaciele i najbliższa rodzina Jubilata.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS