wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-01-25| GIS, Imprezy

Jak wykorzystać GIS w zarządzaniu kryzysowym

Praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych w zarządzaniu kryzysowym było hasłem dzisiejszego seminarium zorganizowanego w Warszawie przez Centrum Promocji Informatyki.


Jak wykorzystać GIS w zarządzaniu kryzysowym

Filarami zarządzania kryzysowego są: partnerstwo, prawo, finanse i wiedza. Pozwalają one na sprawne funkcjonowanie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, o czym przekonywał kierujący wydziałem Dariusz Dymek (fot. obok). Wykorzystując partnerstwo i posiadając wiedzę na temat zasobów regionu, wojewoda może wspólnie z samorządami ograniczać występowanie sytuacji kryzysowych lub minimalizować ich skutki. Sporym mankamentem w pracy takiej struktury jest często brak porozumień o współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami administracyjnymi, czy odpowiednich umów z instytucjami zewnętrznymi (straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe). Według Dymka, to utrudnia lub uniemożliwia przepływ informacji. Jak dodał – jeśli nie działa ten element, nie działa też cały system zarządzania.

Wspominali o tym również inni uczestnicy spotkania. Zwracali przy tym uwagę na inne istotne braki: danych z zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz ich integracji. Zdaniem dyrektora Dymka, wszystkie współczesne narzędzia GIS stosowane w zarządzaniu kryzysowym korzystają z zasobu geodezyjno-kartograficznego. Jednak, jak podkreślił, przez ostatnie kilkanaście lat nie udało się opracować mapy wektorowej, która pokrywałaby całą Wielkopolskę. Co gorsza, obowiązujące przepisy nie ułatwiają korzystania nawet z cząstkowych danych zasobu. Gdy zaś nie ma odpowiednich map i baz danych, nie można efektywnie stosować narzędzi informatycznych.
W sytuacjach kryzysowych niebezpieczna bywa też nieaktualność danych. Z tego powodu nie można było polegać na nich na przykład podczas ubiegłorocznej powodzi.

Prowadzący spotkanie hydrolog dr hab. Artur Magnuszewski (Uniwersytet Warszawski) mówił z kolei o zastosowaniu GIS do oceny zagrożeń naturalnych (na przykładzie matematycznego modelowania zasięgu powodzi). Przekonywał, że możemy zredukować szkody wywołane powodzią dysponując poprawną i we właściwym czasie wykonaną prognozą hydrologiczną oraz stosując sprawdzone rozwiązania techniczne, jak chociażby konstrukcje budynków odpowiednie dla terenów zalewowych czy właściwy rozstaw wałów przeciwpowodziowych. Profesor Konrad Eckes z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie przekonywał natomiast do autorskiej koncepcji modelowania przestrzeni budowli w GIS. Podkreślał m.in. konieczność opracowywania z wykorzystaniem tej technologii tzw. obrazów realistycznych, czytelnych dla każdego, a nie tylko dla specjalistów. Natomiast prof. Janusz Kwiecień, szef Katedry Geomatyki, Geodezji i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, mówił o zastosowaniu GIS w kierowaniu akcjami ratowniczymi w tym mieście. Do zadań projektu, który wraz z Urzędem Miasta Bydgoszczy zrealizowała uczelnia, należało opracowanie technologii integrującej GIS z systemem telekomunikacyjnym miasta oraz zautomatyzowanie procesu zarządzania i śledzenia działań służb ratowniczych. Projekt zrealizowano i taki system w mieście funkcjonuje. Choć, jak zaznaczył, brak rozwiązań systemowych (obejmujących aspekty prawne i instytucjonalne) był przyczyną wycofania się urzędu z niektórych propozycji uczonych.

W konferencji zorganizowanej przez CPI uczestniczyło blisko 80 osób, głównie przedstawicieli instytucji związanych z zarządzaniem kryzysowym różnych szczebli administracji z całego kraju, ale także resortu środowiska, IMGW czy firm informatycznych. Patronem medialnym seminarium jest miesięcznik GEODETA i portal Geoforum.pl.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Materiały Czy są może gdzieś dostępne prezentacje z tej konferencji?
 2 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS