Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-01-25 | GIS, Imprezy

Jak wykorzystać GIS w zarządzaniu kryzysowym

Praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych w zarządzaniu kryzysowym było hasłem dzisiejszego seminarium zorganizowanego w Warszawie przez Centrum Promocji Informatyki.


Ilustracja: Jak wykorzystać GIS w zarządzaniu kryzysowym

Filarami zarządzania kryzysowego są: partnerstwo, prawo, finanse i wiedza. Pozwalają one na sprawne funkcjonowanie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, o czym przekonywał kierujący wydziałem Dariusz Dymek (fot. obok). Wykorzystując partnerstwo i posiadając wiedzę na temat zasobów regionu, wojewoda może wspólnie z samorządami ograniczać występowanie sytuacji kryzysowych lub minimalizować ich skutki. Sporym mankamentem w pracy takiej struktury jest często brak porozumień o współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami administracyjnymi, czy odpowiednich umów z instytucjami zewnętrznymi (straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe). Według Dymka, to utrudnia lub uniemożliwia przepływ informacji. Jak dodał – jeśli nie działa ten element, nie działa też cały system zarządzania.

Wspominali o tym również inni uczestnicy spotkania. Zwracali przy tym uwagę na inne istotne braki: danych z zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz ich integracji. Zdaniem dyrektora Dymka, wszystkie współczesne narzędzia GIS stosowane w zarządzaniu kryzysowym korzystają z zasobu geodezyjno-kartograficznego. Jednak, jak podkreślił, przez ostatnie kilkanaście lat nie udało się opracować mapy wektorowej, która pokrywałaby całą Wielkopolskę. Co gorsza, obowiązujące przepisy nie ułatwiają korzystania nawet z cząstkowych danych zasobu. Gdy zaś nie ma odpowiednich map i baz danych, nie można efektywnie stosować narzędzi informatycznych.
W sytuacjach kryzysowych niebezpieczna bywa też nieaktualność danych. Z tego powodu nie można było polegać na nich na przykład podczas ubiegłorocznej powodzi.

Prowadzący spotkanie hydrolog dr hab. Artur Magnuszewski (Uniwersytet Warszawski) mówił z kolei o zastosowaniu GIS do oceny zagrożeń naturalnych (na przykładzie matematycznego modelowania zasięgu powodzi). Przekonywał, że możemy zredukować szkody wywołane powodzią dysponując poprawną i we właściwym czasie wykonaną prognozą hydrologiczną oraz stosując sprawdzone rozwiązania techniczne, jak chociażby konstrukcje budynków odpowiednie dla terenów zalewowych czy właściwy rozstaw wałów przeciwpowodziowych. Profesor Konrad Eckes z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie przekonywał natomiast do autorskiej koncepcji modelowania przestrzeni budowli w GIS. Podkreślał m.in. konieczność opracowywania z wykorzystaniem tej technologii tzw. obrazów realistycznych, czytelnych dla każdego, a nie tylko dla specjalistów. Natomiast prof. Janusz Kwiecień, szef Katedry Geomatyki, Geodezji i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, mówił o zastosowaniu GIS w kierowaniu akcjami ratowniczymi w tym mieście. Do zadań projektu, który wraz z Urzędem Miasta Bydgoszczy zrealizowała uczelnia, należało opracowanie technologii integrującej GIS z systemem telekomunikacyjnym miasta oraz zautomatyzowanie procesu zarządzania i śledzenia działań służb ratowniczych. Projekt zrealizowano i taki system w mieście funkcjonuje. Choć, jak zaznaczył, brak rozwiązań systemowych (obejmujących aspekty prawne i instytucjonalne) był przyczyną wycofania się urzędu z niektórych propozycji uczonych.

W konferencji zorganizowanej przez CPI uczestniczyło blisko 80 osób, głównie przedstawicieli instytucji związanych z zarządzaniem kryzysowym różnych szczebli administracji z całego kraju, ale także resortu środowiska, IMGW czy firm informatycznych. Patronem medialnym seminarium jest miesięcznik GEODETA i portal Geoforum.pl.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Józef Wędzony z AGH był jednym z inicjatorów „Konkursu wiedzy geodezyjnej i kartograficznej”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
Po czteroletniej przerwie główny geodeta kraju Jolanta Orlińska reaktywuje Państwową Radę Geodezyjną i Kartograficzną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2