Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-12-13 | Przetargi, Instytucje, Imprezy, Kataster

Projekt zachodniopomorski - finisz za pięć miesięcy

W Bornem Sulinowie odbyło się szkolenie (9-10 grudnia) zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Związek Celowy Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Celem projektu jest modernizacja ewidencji budynków na terenie 18 powiatów tego województwa, która obejmie pół miliona budynków.


Ilustracja: Projekt zachodniopomorski - finisz za pięć miesięcy

Związek Celowy powołano do życia w 2003 roku, jego głównym zadaniem stało się uruchomienie informatycznego systemu umożliwiającego prowadzenie ewidencji gruntów i budynków w tych powiatach, a w szczególności kupno i wdrożenie jednego oprogramowania do prowadzenia EGiB.
W kwietniu 2009 r. Komitet Mechanizmu Finansowego i norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydały zgodę na dofinansowanie przedsięwzięcia ZCPWZ. Jego oficjalna nazwa to: „Pozyskanie i dystrybucja informacji o budynkach na terenie województwa zachodniopomorskiego”, koszt całego projektu określono na ponad 4,2 mln euro, z czego 85% pokryje Biuro Mechanizmu Norweskiego.
Od chwili powstania Związku do czasu zatwierdzenia wniosku (czyli zdobycia funduszy) upłynęło jednak sześć lat. Finansowanie gwarantowane przez Mechanizm nie wystarczało do wykonania założonego na początku celu, dlatego projekt ograniczono tylko do budynków (modernizację ewidencji gruntów pozostawiono na później). Również cel dotyczący wprowadzenia we wszystkich 18 starostwach tego samego oprogramowania wydaje się dzisiaj mało realny, bowiem na tym terenie stosowane jest z powodzeniem oprogramowanie (EWID, GeoInfo) pochodzące tylko od dwóch producentów. Sytuacja jest więc pod tym względem i tak komfortowa w porównaniu z innymi rejonami kraju.

Od kwietnia 2009 r. zaczęło się dla Związku Celowego odliczanie, bo termin zakończenia projektu jest sztywny i upływa 30 kwietnia 2011 roku. Przez rok prace szły jednak ślimaczym tempem. W sierpniu 2009 r. ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji, w listopadzie przetarg na projekt modernizacji ewidencji, a w styczniu 2010 r. na kierownika projektu (został nim Jerzy Albin). Pierwsze postępowania przetargowe na wykonanie zadania rozstrzygnięto dopiero w lipcu 2010 roku, czyli ponad rok od startu projektu.
Mimo to jest szansa, że zadanie zostanie zrealizowane w terminie. W pracach bierze udział kilkanaście firm z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Szczecinka, Nowogardu, Suwałk, Lęborka, Lwówka, Sosnowca, Rybnika, Rzeszowa. Są wśród nich zarówno niewielkie lokalne firmy zgrupowane w konsorcja, jak i o wiele większe, jak chociażby Geokart International z Rzeszowa, OPGK z Koszalina czy Fotokart ze Szczecina.



W szkoleniu w Bornem Sulinowie wzięli udział przedstawiciele ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z powiatów realizujących projekt oraz z firm wykonawczych. Prelegentami byli Stanisław Zaremba i Witold Radzio z GUGiK oraz Aleksander Danielski z firmy SysthermInfo z Poznania. Ich zadaniem było m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące technicznej strony realizacji projektu.
Równolegle ze szkoleniem odbył się audyt projektu dokonany przez przedstawicielki Ministerstwa Spraw Zagranicznych (kontrolującego m.in. wydatkowanie środków z Mechanizmu Norweskiego). W szkoleniu wzięło udział ponad 50 osób.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Jowisz ma 63 księżyce?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Butowtt (1931-2022)

Jerzy Butowtt (1931-2022)
Jerzy Butowtt urodził się 25 lutego 1931 r. w Morawicy. W 1954 r. ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Następnie został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w korpusie topografów oraz w Oddziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1710
Mnich buddyjski Hotan opracował mapę świata "Nansenbushu Bankoku Shoka no Zu" przedstawiającą Chiny, Japonię i Indie zgodnie z buddyjską kosmografią.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2