|2010-11-05|
Geodezja, GIS, Software
Lepsze wpasowanie w C-Raster
Wrocławska firma Softline wprowadziła do sprzedaży nową wersję C-Raster – aplikacji do obróbki grafiki rastrowej wczytywanej do programu geodezyjnego C-GEO.
Nowością w tym wydaniu jest kalibracja rastrów metodami wielomianową i funkcji sklejanych. Obie stosuje się, gdy rastry są mocno zniekształcone nieliniowo. Przez użycie tych metod, gdy wskazane zostaną punkty rastra do wpasowania, uzyska się w efekcie obraz przekształcony tak, aby po kalibracji punkty dostosowania miały współrzędne takie, jak te zadane w układzie globalnym.
Dodatkowo wyznaczane są wartości odchyłek dX i dY na punktach dostosowania metodą transformacji Helmerta – pozwala to ocenić stopień zniekształcenia rastra przed wykonaniem kalibracji. Punkty wpasowania z błędami przekraczającymi zadane kryteria mogą być podświetlane na czerwono. Ponadto C-Raster oferuje funkcje wskazywania kolejnych punktów siatki kwadratów na kalibrowanej mapie oraz narzędzie wyliczające ich współrzędne globalne.
W nowej wersji można też wyznaczyć parametry wpasowania bez kalibracji. Należy wówczas znać i wpisać do okna: rozmiar piksela po osi X, Y oraz współrzędne (X i Y) wpięcia rastra. Ponieważ powyższe parametry nie są najczęściej znane, wprowadzono ich wyznaczanie na podstawie: rozdzielczości skanu w DPI, skali oryginalnego ,,papierowego" rysunku lub mapy, która została zeskanowana, określenia narożnika rastra, dla którego podamy współrzędne wpięcia rastra oraz współrzędnych wpięcia rastra (X, Y), które zostaną przyporządkowane narożnikowi rastra.
Źródło: Softline
|