Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-05| Geodezja, GIS, Software

Lepsze wpasowanie w C-Raster

Wrocławska firma Softline wprowadziła do sprzedaży nową wersję C-Raster – aplikacji do obróbki grafiki rastrowej wczytywanej do programu geodezyjnego C-GEO.


Lepsze wpasowanie w C-Raster

Nowością w tym wydaniu jest kalibracja rastrów metodami wielomianową i funkcji sklejanych. Obie stosuje się, gdy rastry są mocno zniekształcone nieliniowo. Przez użycie tych metod, gdy wskazane zostaną punkty rastra do wpasowania, uzyska się w efekcie obraz przekształcony tak, aby po kalibracji punkty dostosowania miały współrzędne takie, jak te zadane w układzie globalnym.

Dodatkowo wyznaczane są wartości odchyłek dX i dY na punktach dostosowania metodą transformacji Helmerta – pozwala to ocenić stopień zniekształcenia rastra przed wykonaniem kalibracji. Punkty wpasowania z błędami przekraczającymi zadane kryteria mogą być podświetlane na czerwono. Ponadto C-Raster oferuje funkcje wskazywania kolejnych punktów siatki kwadratów na kalibrowanej mapie oraz narzędzie wyliczające ich współrzędne globalne.

W nowej wersji można też wyznaczyć parametry wpasowania bez kalibracji. Należy wówczas znać i wpisać do okna: rozmiar piksela po osi X, Y oraz współrzędne (X i Y) wpięcia rastra. Ponieważ powyższe parametry nie są najczęściej znane, wprowadzono ich wyznaczanie na podstawie: rozdzielczości skanu w DPI, skali oryginalnego ,,papierowego" rysunku lub mapy, która została zeskanowana, określenia narożnika rastra, dla którego podamy współrzędne wpięcia rastra oraz współrzędnych wpięcia rastra (X, Y), które zostaną przyporządkowane narożnikowi rastra.

Źródło: Softline


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS