Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-10-27| Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Inauguracja geoportalu OneGeology

Dzisiaj (27 października) oficjalnie została udostępniona on-line pierwsza wielojęzyczna internetowa mapa geologiczna Europy. Nowy portal zawiera kompleksowy obraz przypowierzchniowej budowy geologicznej naszego kontynentu. Platforma ma się przyczynić do usprawnienia planowania przestrzennego na szczeblu europejskim i umożliwić obywatelom poznawanie geologii nie tylko na obszarze ich własnego kraju.


Inauguracja geoportalu OneGeology

Projekt OneGeology-Europe rozpoczął się w 2008 r. Jest współfinansowany przez Komisję Europejską (w kwocie 2,6 mln euro) i instytucje partnerskie w ramach programu eContentplus. Zakłada zbudowanie systemu do tworzenia map geologicznych dostępnych dla wszystkich drogą internetową. Powstał dzięki akceptacji licencyjnej 21 państw, w tym Polski reprezentowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Przy projekcie współpracuje 28 partnerów z 21 krajów Europy. Dwudziestu z nich to narodowe instytucje związane z badaniami geologicznymi, siedmiu to użytkownicy informacji geologicznych, a jeden z partnerów zajmuje się prawnymi aspektami danych cyfrowych.

Jednym z głównych celów OneGeology-Europe jest testowanie i przyspieszenie wdrożenia dyrektywy Europejskiej INSPIRE, wprowadzonej w maju 2009. Ta dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do udostępniania przestrzennych danych środowiskowych w celu umożliwienia lepszej realizacji wspólnej polityki europejskiej.

Dzięki jednolitym standardom przeglądarki internetowej jedno kliknięcie myszy na obszar zainteresowania wystarcza do uzyskania informacji geologicznych w 12 językach. Obecnie, zarówno przedstawiciele przemysłu wydobywczego, instytucji państwowych, firm ubezpieczeniowych, jak i zwykli obywatele mogą przeglądać dane związane z geologią na obszarze prawie całego kontynentu, bez ograniczeń związanych z podziałem terytorialnym.

Europejska Agencja Środowiskowa (EEA) będzie pierwszą instytucją, która dzięki umowie ze stowarzyszeniem europejskich służb geologicznych EuroGeoSurveys (EGS) wykorzysta potencjał OneGeology-Europe. Dzięki wspomnianej dostępności Agencja ma teraz po raz pierwszy możliwość oceny i rozwiązania takich problemów, jak powodzie, osuwiska, ochrony siedlisk ludzkich, erozja wybrzeża i zanieczyszczenie gleb w skali całego kontynentu.

Dostępność danych dla prawie całej Europy stanowi punkt wyjścia dla przełomowego momentu, gdy geologia przekracza nie tylko terytorialne granice kontynentu, ale także granice technologiczne: informacja może być bezpośrednio udostępnione za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Dla uzupełnienia opracowań internetowych zespół OneGeology-Europe opublikował również bogato ilustrowaną książkę „Jedna Europa – jedna geologia”, która opisuje wykorzystywanie geologii i metody badań geologicznych na naszym kontynencie. Polskim akcentem jest rozdział opisujący złoża węgla brunatnego i kamiennego na terenie kraju. Trwają przygotowania do udostępniania on-line map o największych możliwych dla danego państwa rozdzielczościach. Państwowy Instytut Geologiczny będzie mógł przedstawić szerokiemu gronu odbiorców dorobek ponad 90 lat pracy polskich geologów.

Źródło: Mirosław Rutkowski (PIG)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama