Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-22| Geodezja, Imprezy, Kataster

Ważne propozycje w sprawie GESUT

W Legnicy, podczas konferencji (21-22 października) zorganizowanej przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich i prezydenta Legnicy, dyskutowano o tym, jak w przyszłości powinna wyglądać koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.


Ważne propozycje w sprawie GESUT

Październik obfituje w tym roku w różnorodne imprezy. W Legnicy tematem obrad były m.in. propozycje wynikające z opracowywanego właśnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projektu nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Dotyczyły one niezwykle ważnych spraw związanych z ewidencjonowaniem przez administrację geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu (GESUT).
Celem zmian, prezentowanych przez Witolda Radzio (doradcę GGK), jest m.in. wyeliminowanie barier w procesie inwestycyjnym, poszerzenie GESUT o dane dotyczące projektowanych obiektów, umożliwienie elektronicznego dostępu do informacji gromadzonych w bazach GESUT, zdefiniowanie obowiązków inwestora, projektanta i gestora sieci, a także roli starosty w zakresie koordynacji usytuowania projektowanych sieci.

Proponuje się nowe brzmienie wielu artykułów Prawa geodezyjnego i kartograficznego. I tak, zmianie ulec ma definicja geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu. Ma nią być „uporządkowany zbiór informacji o sieciach uzbrojenia terenu: istniejących, realizowanych oraz projektowanych, określających usytuowanie tych sieci, ich przeznaczenie i podstawowe parametry techniczne, oraz o podmiotach, które władają tymi sieciami”.
Całkowitej zmianie uległ ustęp 2. artykułu 27. traktujący o obowiązkach inwestorów. Teraz mówi on o obowiązkach zarówno inwestora, jak i projektanta. Proponuje się, by inwestor sieci uzbrojenia terenu miał obowiązek zapewnić:
-przed rozpoczęciem budowy – wyznaczenie przez wykonawcę prac geodezyjnych i kartograficznych usytuowania w terenie sieci uzbrojenia terenu, zgodnie z projektem budowlanym wchodzącym w skład dokumentacji budowy, i sporządzenie elektronicznego dokumentu zawierającego dane o usytuowaniu wytyczonych sieci uzbrojenia terenu i ich przeznaczeniu, a także podstawowe parametry techniczne tych sieci;
-po zakończeniu budowy – dokonanie przez wykonawcę prac geodezyjnych pomiarów powykonawczych wybudowanych sieci uzbrojenia terenu i sporządzenie elektronicznego dokumentu, zawierającego dane o usytuowaniu wybudowanych sieci uzbrojenia terenu i ich przeznaczeniu, a także podstawowe parametry techniczne tych sieci.

Z kolei projektant będzie miał obowiązek:
-zaprojektować usytuowanie sieci uzbrojenia terenu w sposób zapewniający bezpieczne i bezkolizyjne funkcjonowanie sieci projektowanych, jak i istniejących, wykorzystując do tego celu każdorazowo zbiory danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w szczególności geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
-przekazywać właściwemu organowi prowadzącemu geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu informacje dotyczące m.in.: przedmiotu i zakresu prac projektowych, identyfikacji projektanta oraz inwestora. Informacje te ma dostarczyć w formie elektronicznej w ciągu 3 dni od rozpoczęcia prac projektowych.

Z projektu wynika, że przepisów dotyczących prac geodezyjnych i kartograficznych związanych z wyznaczeniem usytuowania w terenie sieci uzbrojenia terenu (przez wykonawcę geodezyjnego) nie będzie się stosować do:
-nadziemnych przyłączy energetycznych oraz telekomunikacyjnych,
-przyłączy wodociągowych i sanitarnych, usytuowanych na nieruchomościach, do których prawami rzeczowymi dysponuje wyłącznie inwestor przyłącza.

W nowym prawie spisano też obowiązki wykonawcy prac geodezyjnych, który będzie musiał przekazać właściwemu organowi, prowadzącemu geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu, dokumentację dotyczącą usytuowania sieci i pomiarów powykonawczych niezwłocznie po ich wykonaniu, nie później jednak niż 14 dni po zakończeniu prac terenowych.
Mowa jest też o tym, że jeżeli w trakcie opracowania projektu projektant nie będzie w stanie wyeliminować kolizji projektowanych sieci z innymi obiektami/urządzeniami, będzie musiał złożyć wniosek do starosty w sprawie przeprowadzenia narady koordynacyjnej (z udziałem zainteresowanych stron).
Starosta będzie mógł taką naradę przeprowadzić także z urzędu. Może to zrobić w przypadku, gdy dokumenty wskazują na możliwość zaistnienia zagrożenia (dla osób lub mienia) ze względu na kolizyjne usytuowanie projektowanych, realizowanych i istniejących urządzeń i przewodów sieci (a zainteresowane podmioty nie złożyły stosownego wniosku w tej sprawie).
Jeśli narada koordynacyjna nie doprowadzi do uzgodnienia usytuowania projektowanych obiektów (lub nie wzięły w niej udziału wszystkie zainteresowane podmioty) sprawę rozstrzygnie starosta w drodze decyzji administracyjnej.

Znaczące zmiany proponuje się również w brzmieniu artykułu 28. ustawy. Mówi się w nim, m.in., że starosta zakłada i prowadzi w systemie teleinformatycznym geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu dla powiatu, natomiast GGK robi to samo w odniesieniu do danych utrzymywanych w krajowej bazie danych GESUT. Zarówno starosta, jak i GGK mają z wykorzystaniem usług sieciowych zapewnić przeglądanie oraz pobieranie danych GESUT: projektantom, gestorom sieci, wykonawcom geodezyjnym, rzeczoznawcom majątkowym, jednostkom samorządu terytorialnego i innym uprawnionym jednostkom.

Zgodnie z projektem podmioty władające sieciami uzbrojenia terenu mają współdziałać ze starostami i GGK w zakładaniu GESUT, a także na ich żądanie udostępniać posiadane informacje i zbiory danych dotyczące sieci.

Wśród innych tematów legnickiej konferencji znalazły się sprawy funkcjonowania mapy zasadniczej, ZUD i GESUT w powiecie, zarządzanie zasobem geodezyjnym w Legnicy, wykorzystania oprogramowania Open Source w systemie zarządzania państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym, a także rola lokalnych i regionalnych węzłów infrastruktury informacji przestrzennej.

W V Krajowej Konferencji Geodetów w Legnicy (21-22 października) udział wzięli m.in.: wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, starosta legnicki Jarosław Humenny oraz wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Alicja Kulka.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS