Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-10-11| GNSS

Galileo w 2018 r.?

Niemiecki serwis internetowy „Deutsche Welle” donosi, że osiągnięcie pełnej operacyjności systemu nawigacji satelitarnej Galileo znów zostało odłożone w czasie. Powodem są wciąż rosnące koszty realizacji projektu.


Galileo w 2018 r.?

Jeszcze do niedawna planowano, że budowa systemu zostanie zakończona najpóźniej w 2016 roku. Jak jednak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie niemieckiego rządu, obecnie zdecydowanie bardziej realnym terminem jest rok 2018. To oznacza z kolei, że łączne opóźnienie w pracach nad Galileo sięgnie blisko dekady.

Głównym powodem tej sytuacji są rosnące koszty budowy systemu. Europejscy podatnicy będą musieli w najbliższych latach dołożyć do przedsięwzięcia 1,7 mld euro więcej, niż planowano. To jednak nie koniec złych wiadomości. Z raportu wynika bowiem, że nawet jeśli Galileo w końcu ruszy, to program jeszcze przez wiele lat będzie przynosił pokaźne straty. Eksperci szacują, że początkowe roczne koszty utrzymania systemu wyniosą 750 mln euro, podczas gdy przychody raczej nie przekroczą 100 mln euro.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że program Galileo miał być współfinansowany ze środków komercyjnych na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncepcja ta jednak upadła, głównie dlatego, że banki odmówiły udzielenia firmom kredytów, wskazując na nieopłacalność przedsięwzięcia.

Informacją o kolejnych opóźnieniach nie jest zaskoczony Markus Kerber z berlińskiego think-tanku Europolis. Jak tłumaczy dla „Deutsche Welle", Galileo jest projektem pionierskim, a Komisja Europejska nigdy nie była dobra w ich realizacji. Rachel Villain z paryskiego instytuty badawczego Euroconsult ostrzega z kolei, że jeśli pojawią się kolejne opóźnienia w budowie systemu, jego potencjalni użytkownicy stracą zainteresowanie jego wykorzystaniem.

Źródło: ?Deutsche Welle?


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama