Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-10-11| GIS, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

W Szczyrku o branżowych rozwiązaniach geoprzestrzennych

Już po raz szósty wrocławska firma SHH zorganizowała „Spotkanie użytkowników GIS”. Tegoroczna impreza, w której uczestniczyło blisko 120 osób, odbyła się w Szczyrku (7-8 października).


W Szczyrku o branżowych rozwiązaniach geoprzestrzennych

Spotkanie ma charakter forum wymiany wiedzy i doświadczeń na temat technologii i projektów związanych z systemami informacji geograficznej. Przedstawiciele szerokiej grupy odbiorców wykorzystujących w swojej pracy GIS mieli okazję wziąć udział w siedmiu sesjach problemowych prowadzonych przez organizatorów spotkania oraz partnerów i klientów spółki.

W sesji rozpoczynającej konferencję ofertę firmy Bentley Systems przedstawił Tomas Stanek z Pragi (przedstawiciel firmy na Europę Wschodnią), a Marek Sokołowski – tzw. produkty warstwy pośredniej (fusion middleware) Oracle'a. Marcin Sobczak reprezentujący PKP Polskie Linie Kolejowe omówił „System Informacji dla Linii Kolejowych PKP PLK S.A.” (SILK) bazujący na technologiach Oracle i Bentley Systems wspomagających pracę z danymi przestrzennymi. Zaprezentowano też liniowy system referencyjny LRS (Linear Reference System), będący rozszerzeniem bazy Oracle Spatial, w którym obiekty i cechy obiektów lokalizowane są poprzez określenie odległości wzdłuż elementu liniowego. System wiąże lokalizację obiektu z bieżącym układem kilometrażu danej infrastruktury.

Ciekawe wystąpienie na temat interoperacyjności zasobów przestrzennych miał Krzysztof Kazubski z SHH w ramach prezentacji rozwiązań dla branż sieciowych i przemysłu. Pokazał on sposób na uniezależnienie się od takiej technologii GIS, która jest „systemem zamkniętym na samego siebie i niedostępnym dla otoczenia”, i jej dostawcy.

W ramach panelu poświęconego GIS w administracji kierunki modernizacji poznańskiego systemu informacji przestrzennej przedstawił zastępca dyrektora Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ Roman Gęzikiewicz. Tomasz Murtaś (Oracle) zaprezentował z kolei możliwości edycyjne narzędzia MapViewer zrealizowane w ramach miniprojektu w ARiMR mającego na celu zmniejszenie obciążenia punktów obsługi wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Wśród interesujących rozwiązań hardware'owych znalazły się propozycje firmy Oracle oferowane pod marką Sun, tzw. wirtualne pulpity (np. Sun Ray 2). Te terminale – jak zapewniał przedstawiciel firmy ArrowECS Piotr Okal – mogą być alternatywą dla komputerów w firmie, nie wymagają dysku, zainstalowanego systemu operacyjnego ani żadnej aplikacji, procesora czy wentylatora, oszczędzają energię (pobór mocy: tylko 4 waty!), a dane pobierają bezpośrednio z serwera. Dopełnieniem jest oprogramowanie Virtual Desktop Infrastructure, które pozwala administratorom tworzyć bezpieczne systemy z wirtualnymi pulpitami na centralnym serwerze firmy. Wśród rozwiązań Océ dla branży GIS znalazł się m.in. ploter ColorWave600, którego efekty pracy (brak zniekształceń papieru związanych z utrwalaniem druku) można było obejrzeć na żywo w kuluarach konferencji. Z kolei przedstawiciele firmy Tandberg przekonywali do zalet zastosowania wideokonferencji jako nowoczesnego narzędzia komunikacji zarówno w ramach firmy, jak i z klientami.

Spotkanie zakończył panel poświęcony geomatyce górniczej, w ramach którego przedstawiciele spółki SHH zaprezentowali własne wdrożenia w tej branży, m.in. bazę danych geologicznych, system eksploatacji złoża dla KGHM Polska Miedź SA, system monitoringu deformacji powierzchniowych w kopalni Polkowice-Sieroszowice czy prace związane ze standaryzacją zasobu mapowego Katowickiego Holdingu Węglowego.

W kuluarach konferencji dostępne były stanowiska prezentacyjne, na których konsultanci informowali o najnowszych rozwiązaniach i odpowiadali na pytania uczestników. Doradzali także, jakie rozwiązania software'owe i hardware'owe wybrać, jak optymalnie wykonać aktualizację starszego oprogramowania albo jak zorganizować i zestandaryzować tworzenie projektu w obrębie przedsiębiorstwa.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS