Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-09-28 | GIS, Software, Instytucje, Imprezy

Ruszyła rozbudowa wroSIP

24 września br. w siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa na temat projektu „Rozbudowa Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego (wroSIP) – komponent geodezja i drogi”.


Ilustracja: Ruszyła rozbudowa wroSIP

Na konferencję przybyli m.in.: przedstawiciele administracji powiatowej i gminnej, członkowie zespołu ds. wroSIP, a także pracownicy firm geodezyjnych oraz lokalne i branżowe media. Spotkanie otworzył Andrzej Wąsik, starosta powiatu wrocławskiego. Jacek Frąckowiak, pełniący funkcję menedżera projektu, przedstawił wroSIP jako wzór dobrych praktyk w procesie informatyzacji powiatów i gmin oraz wdrażania GIS. Rozwiązania zastosowane we wroSIP spełniają także założenia europejskiej dyrektywy INSPIRE. Podczas konferencji przedstawiciele firm GISPartner oraz DESIGNERS A.Jagura, Ż.Jagura s.j. – wykonawcy projektu, zaprezentowali także wyniki pilotażu oraz zakres wykonywanych prac.

Projekt wroSIP jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”. Całkowita wartość prac wynosi 4,392 mln zł, wkład UE – 85%.



Wzór dobrych praktyk – wroSIP

Powiat wrocławski we współpracy z dziewięcioma gminami prowadzi od pięciu lat prace nad budową systememu informacji przestrzennej – wroSIP. Zgodnie z założeniami system ma zapewnić partnerom porozumienia oraz innym użytkownikom dostęp do aktualnej, wiarygodnej i kompleksowej informacji przestrzennej. Ma to wspomagać procesy zarządzania w jednostkach organizacyjnych gmin oraz powiatu.

Infrastruktura techniczna systemu obejmuje serwery oraz kilka grup specjalistycznego oprogramowania. Całość infrastruktury jest zlokalizowana w Powiatowym Zakładzie Katastralnym (PZK) we Wrocławiu. Za jej właściwe funkcjonowanie odpowiadają służby informatyczne starostwa. Podstawą systemu są oczywiście dane numeryczne. Obecnie w portalu mapowym wroSIP dostępne są m.in.: ewidencja gruntów i budynków z użytkowaniem, klasyfikacją i analizą własności, dane adresowe, mapy topograficzne i sytuacyjno-wysokościowe oraz dane nt. ofert sprzedaży nieruchomości.

System budowany jest etapami, które zostały zdefiniowane przez członków porozumienia, jak chociażby toczący się projekt pilotażowego wdrażania jednolitego standardu cyfrowego zapisu miejscowych planów zagospodarowania.

„Rozbudowa Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego (wroSIP) – komponent – geodezja i drogi” jest kolejnym elementem budowy systemu będącym jednakże wyłączną inicjatywą powiatu wrocławskiego. Projekt dotyczy Starostwa Powiatowego we Wrocławiu oraz PZK i obejmuje dwa obszary tematyczne – geodezję oraz drogi.
Prace w komponencie „geodezja” skupiają się na pozyskaniu danych numerycznych. I tak, w ramach projektu założono już numeryczną bazę danych ewidencji gruntów i budynków oraz numeryczną bazę mapy zasadniczej dla gminy Siechnice. Opracowano również kolorową ortofotomapę dla całego powiatu. Kolejnym zadaniem jest rozszerzenie infrastruktury teleinformatycznej oraz rozbudowa aplikacji systemu wroSIP.

W komponencie „drogi” przystąpiono do założenia numerycznych baz ewidencji dróg (niezbędna jest inwentaryzacja 586 km dróg oraz 76 obiektów mostowych w powiecie).
Prace obejmować będą dostawę koniecznej infrastruktury sprzętowej (serwera) oraz oprogramowania aplikacyjnego i bazodanowego. Inwentaryzacja dróg obejmie: rejestrację wideo i skanowanie laserowe dróg, identyfikację typu i stanu nawierzchni dróg, inwentaryzację elementów znajdujących się w pasie drogowym (w tym reklamy) oraz opracowanie map techniczno-eksploatacyjnych dróg. Ponadto rezultatem prac będzie raport zgodności obecnego oznakowania z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym.

Umowę na rozbudowę wroSIP w zakresie obu komponentów podpisano 6 sierpnia br. Wykonawcą prac zostało konsorcjum firm GISPartner z Wrocławia i DESIGNERS A. Jagura, Ż. Jagura z Warszawy. Zgodnie z umową w okresie 14 dni od podpisania umowy konsorcjum wykonało pilotaż, którego celem było przygotowanie środowiska prototypowego do prowadzenia prac projektowych i uzgodnień związanych z doprecyzowaniem wymagań zamawiającego.

W ramach całości prac wdrożeniowych konsorcjum zaimplementuje usługi publiczne w internetowym portalu mapowym w formie kompozycji mapowych oraz powiązanych z nimi serwisów tematycznych, takich jak: rejestr planów zagospodarowania przestrzennego dla gmin, rejestr zabytków, wypis informacyjny z planu, rejestr decyzji inwestycji celu publicznego, decyzji budowlanych, rejestr decyzji środowiskowych, ochrona przyrody i zgody rolne (historyczne) czy mapa bezpieczeństwa publicznego. W zakresie modułu ewidencji dróg usługi publiczne polegać będą na opracowaniu aktywnego formularza spraw dotyczących awaryjnego zajęcia pasa drogowego oraz wycinki drzew. Wdrożone zostaną także usługi dotyczące zlecania udostępniania lub sprzedaży materiałów geodezyjnych, wydawania zaświadczeń na podstawie ewidencji gruntów i budynków (wyrys i wypis), wglądu do rejestru cen i wartości nieruchomości oraz obsługi prac geodezyjnych.

Termin wykonania zamówienia: 31 marca 2011 roku.

Źródło: GisPartner


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

GISPartner także na Pomorzu

W drugiej połowie sierpnia wrocławska firma GISPartner otworzyła w Gdańsku swój nowy oddział. Wcześniej spółka uruchomiła...

Za dwa lata ruszy olsztyński SIP

Władze Olsztyna podpisały z konsorcjum firm GISPartner z Wrocławia oraz Geomatyka Kraków umowę na wdrożenie i...

Ruszył SIP Opola

Dziś (29 lipca) na portalu Urzędu Miasta Opola oficjalnie uruchomiono serwis mapowy miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej.

Firma GISPartner z Dolnośląskim Certyfikatem Gospodarczym

Tegoroczna uroczystość wręczenia Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych, jednych z...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
numeracja stron w drukowanych książkach pojawiła się w 1470 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)

Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)
Urodził się 27 września 1937 r. w Żniatynie (woj. lubelskie). Tuż po ukończeniu studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1960) rozpoczął pracę w Olsztynie na stanowisku pracownika naukowo-technicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1896
Francuski fizyk Charles-Édouard Guillaume (1861-1938) odkrył stop inwaru (żelazo i nikiel z domieszkami) charakteryzujący się bardzo małą rozszerzalnością cieplną. Inwar stosowany jest w przyrządach pomiarowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama