Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-09-08| GIS, Mapy, Imprezy

Pionierska mapa zabytków w sieci

Ruszył portal Geoheritage.polska.pl zawierający bazę zabytków prezentowanych na mapie wraz z ich opisami oraz zeskanowanymi zdjęciami. Projekt jest wspólną inicjatywą Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – wydawcy portalu Polska.pl.


Pionierska mapa zabytków w sieci

Na mapie Polski użytkownik może prześledzić drogę, jaką przebył konkretny zabytek, zaczynając od miejsca jego powstania po obecne miejsce przechowywania, obejrzeć dany obiekt nawet w bardzo dużym powiększeniu oraz przeczytać jego opis. Strona zawiera również listwę czasową z okresami historycznymi i artystycznymi, a także umożliwia wyświetlanie granic Rzeczypospolitej w różnych wiekach.

Prezentacja projektu odbyła się wczoraj w ramach konferencji „Geowizualizacja zasobów dziedzictwa kulturalnego w Internecie” w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Ta instytucja, razem z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego współpracowała przy tworzeniu strony, m.in. dostarczając materiały potrzebne do powiększania zasobu. Portal koncentruje się zwłaszcza na zabytkach ruchomych, takich jak dokumenty czy elementy wyposażenia kościołów, które były pomijane w dotychczasowych rozwiązaniach.

– Kierujemy nasz projekt do dwóch grup: użytkowników internetu, który chcą np. dowiedzieć się więcej o historii swojego miejsca zamieszkania, oraz pracowników naukowych – mówi Geoforum.pl dr inż. Albina Mościcka, inicjatorka portalu z ramienia IGiK. I podkreśla, że dzięki wizualizacji na mapie badacze nie muszą czytać długich opracowań, aby dowiedzieć się, jaką drogę przebył dany obiekt na przestrzeni wieków, ale widzą to od razu. Z kolei w czasie konferencji Marek Marzec kierujący grupą tworzącą stronę internetową zwracał uwagę, że baza pozwala na oglądanie obiektów w szczegółach oraz wertowanie i czytanie starych pism i dokumentów.

Portal stworzył kilkunastoosobowy zespół portalu Polska.pl z Gdańska, w tym trzech programistów. Jest to na razie projekt pilotażowy; baza będzie stale uzupełniana o nowe obiekty. Pomysłodawcy liczą na zainteresowanie ze strony przedstawicieli różnych instytucji naukowych i kulturalnych. Jednym z celów wczorajszej konferencji była promocja wirtualnego zasobu wśród przedstawicieli tego typu placówek. Strona Geoheritage.polska.pl jest rozwiązaniem pionierskim, gdyż nigdzie na świecie nie istnieje tego typu zasób internetowy. Portal otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu badawczego realizowanego w latach 2008-10. Teraz jego pomysłodawcy szukają dalszych możliwości rozwijania serwisu.

Więcej na temat projektu w październikowym numerze GEODETY.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama