Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-03| Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje

Teren wokół hali MTK w Chorzowie


Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stwierdzili, że jednym z powodów niedawnej katastrofy budowlanej w Chorzowie mogły być pionowe ruchy terenu dochodzące nawet do kilkunastu milimetrów w przeciągu kilku miesięcy.

W 2005 roku zespoły naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej na podstawie danych konsorcjum Terra Firma wykonały pierwszą w kraju mapę ruchów pionowych terenu Górnego Śląska przy użyciu najnowszej technologii PSINSAR (satelitarne obserwacje mikrofalowe), pozwalającej na zestawienie wieloletnich danych w jednym syntetycznym opracowaniu. Państwowy Instytut Geologiczny dysponuje bazą danych źródłowych, w której zapisane są wszystkie przemieszczenia punktów charakterystycznych terenu odnotowane przez satelity. Ze względu na cechy pomiaru – fala mikrofalowa – są to na ogół krawędzie budynków, które stoją dłuższy okres czasu (minimum 12 lat), stalowe zbiorniki, wieże itp.

Prof. Marek Graniczny z PIG: – Natychmiast po katastrofie zestawiliśmy dane topograficzne (wykorzystując m.in. materiały geodezyjne publikowane przez Urząd Miasta Katowice i mapy topograficzne w skali 1:10 000) z danymi interferometrycznymi, obejmującymi pomiary północnej części GZW z ostatnich 12 lat. Samej hali nasze zestawienie nie wykazuje, ponieważ obiekt stoi od 6 lat, zaś programy komputerowe zestawiają punkty o historii co najmniej 12-letniej. Dysponujemy jednak bardzo dużą liczbą punktów interferometrycznych wokół tego obiektu. Opisują one z dokładnością milimetrową ruchy pionowe gruntu.

Spotkało nas ogromne zaskoczenie. Wiedzieliśmy, że na całym tym terenie prowadzona była płytka eksploatacja górnicza, więc należy się liczyć z pionowymi ruchami gruntu, ale takich zmian wysokości terenu się nie spodziewaliśmy! Są tutaj przemieszczenia do kilkunastu milimetrów w ciągu kilku miesięcy, i to zarówno w dół, jak i w górę. Jeżeli taka sytuacja została zarejestrowana w budynkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie hali, to z pewnością podłoże pod samą halą było równie niestabilne. Mogło to wpłynąć na osłabienie konstrukcji czy nawet jej uszkodzenie w latach poprzedzających katastrofę.

Dr Zbigniew Kowalski dodaje: – Nie można wykluczyć błędów przy obróbce numerycznej tych danych. Należy sporządzić dokładniejszą analizą. Na pewno obserwacje satelitarne trzeba zweryfikować za pomocą danych geodezyjnych. Niwelacja precyzyjna jest wykonywana regularnie przez służby geodezyjne. Można jednak wstępnie stwierdzić, że teren wokół hali był wyjątkowo ruchliwy. Wielkości przemieszczeń są bardzo duże, nawet jak na specyfikę Śląska. Przyczyną tych ruchów są z całą pewnością budowa geologiczna (pewne struktury geologiczne są wciąż aktywne oraz eksploatacja górnicza. Obserwujemy to zjawisko na całym Śląsku, np. wokół Będzina. Wstępne dane prezentowaliśmy już w zeszłym roku (również władzom samorządowym), ale badania wciąż trwają. Jest to nowa dziedzina, do analizy mamy ogromne ilości materiałów, nie tylko na temat Górnego Śląska, ale również innych wielkich aglomeracji w Polsce.

Państwowy Instytut Geologiczny


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS