|2010-08-10|
GIS, Instytucje
Walka z katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej z wykorzystaniem GIS
Większość z nas stosuje systemy informacji geograficznej jedynie do nawigacji satelitarnej i wyszukiwania obiektów w okolicy. Tymczasem rozwiązania GIS stanowią nieocenione wsparcie w walce z katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej.
Wyciek ropy, będący skutkiem kwietniowej eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon, uznawany jest za największą katastrofę ekologiczną w historii USA. Aby ułatwić wymianę informacji między różnymi organizacjami zaangażowanymi w walkę z wyciekiem, po raz pierwszy na tak wielką skalę zintegrowano dane pozyskiwane nie tylko przez nie, ale także ochotników. W koordynacji działań kluczową rolę odgrywają dostępne przez internet wizualizacje danych przestrzennych z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej.
Dynamiczna natura katastrofy w Zatoce Meksykańskiej stanowi wyzwanie dla agencji federalnych, lokalnych władz czy też firm (chociażby z branży turystycznej). Ze skutkami wycieku walczy obecnie dziesięć agencji federalnych, do niedawna praktycznie nie wymieniających się danymi. Aby koordynować wspólne działania powołane zostało Połączone Dowództwo, które za pomocą systemów GIS udostępnia w internecie dane o aktualnej sytuacji. W tym celu powstał ogólnodostępny serwis RestoreTheGulf.gov prezentujący dane istotne dla służb ratunkowych i społeczności lokalnych. Można tam znaleźć m.in. informacje na temat położenia plam ropy, zamkniętych strefach połowowych, czy zanieczyszczonych odcinkach wybrzeża.
W ostatnich latach technologia GIS zdobywa coraz większą popularność niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki, umożliwiając np. zarządzanie rozproszoną siecią obiektów, czy też wizualizację danych handlowych lub wskazań urządzeń pomiarowych Ilość informacji, którymi dysponuje obecnie Połączone Dowództwo, jest większa niż w przypadku jakiejkolwiek dotychczasowej katastrofy związanej z wyciekiem ropy. W pewnym momencie system monitorował położenie około 6 tysięcy jednostek pływających. Samoloty i satelity nieustannie zbierane dane, które służą do bieżącej aktualizacji istniejących map. Dzięki mapom GIS, ochotnicy mogą dowiedzieć się, gdzie znajdują się punkty, gdzie mogą się zgłosić do pomocy w usuwaniu skutków wycieku ropy.
Strona główna Połączonego Dowództwa i akcji usuwania skutków katastrofy System GIS wykorzystywany przez Połączone Dowództwo (warto zwrócić uwagę na pojawiające się po prawej stronie bieżące raporty) Mapa GIS opracowana przez firmę ESRI pokazująca przebieg katastrofy
Firma Empathy – internet Software House specjalizuje się w tworzeniu oprogramowanie na bazie rozwiązań internetowych. Empathy jest współtwórcą systemu IRIS wspomagającego zarządzanie ruchem drogowym. Do głównych klientów firmy należą m.in. Royal Canin, Avnet, Tele-Fonika Kable, Polfactor SA, Wydawnictwo Murator, Grudnik, Partner XXI, Kontri, AGH oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Szymon Szymczyk (Empathy)
|