Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-13| GIS, Ludzie, Instytucje

National Geographic nagradza Tomlinsona i Dangermonda

Założyciel firmy ESRI Jack Dangermond oraz Roger Tomlinson, zwany „ojcem GIS-u”, zostali uhonorowani przez National Geographic Society medalem Aleksandra Grahama Bella. Zaszczyt ten spotkał dotychczas tylko dwie osoby.


National Geographic nagradza Tomlinsona i Dangermonda

Nagrody wręczył im wnuk Bella Gilbert M. Grosvenor, podkreślając, iż „Roger i Jack poświęcili swoje życie rozwojowi GIS-u, zmieniając geografię oraz umożliwiając wykorzystanie informacji geograficznej w niemal każdej dziedzinie ludzkiej działalności". Wcześniej, w 1980 roku, wyróżnienie to otrzymali Bradford oraz Barbara Washburn za wkład w rozwój kartografii.

Roger Tomlinson jest z pochodzenia Brytyjczykiem, ale mieszka w Kanadzie. Zasłynął przede wszystkim z opracowania jednego z pierwszych systemów informacji geograficznej, który wykonał jeszcze w latach 60. na potrzeby Canada Land Inventory. Za swoje liczne osiągnięcia otrzymał: Nagrodę Służby dla Profesji Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego, Medal Jamesa R. Andersona Amerykańskiej Asocjacji Geografów, Nagrodę Murchinsona i honorowe członkostwo w Royal Geographical Society oraz ESRI Lifetime Achievement Award (był pierwszym laureatem tej nagrody).

Jack Dangermond zasłynął z kolei jako założyciel ESRI oraz promotor wykorzystania GIS-u w różnych dziedzinach, w szczególności na potrzeby ochrony środowiska i gorzej rozwiniętych społeczeństw. Szacuje się, że z rozwiązań jego firmy korzysta już blisko 1 mln osób i 300 tys. organizacji na całym świecie. Za swój wkład w rozwój GIS-u Dangermond otrzymał już 10 doktoratów honoris causa, medal Carla Mannerfelta od Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej oraz Patron's Award od Royal Geographical Society.

Źródło: NGS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS