Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-07-02 | GIS, Mapy, Imprezy

Interaktywna mapa powiatu poznańskiego na seminarium

„Wykorzystanie interaktywnej mapy powiatu poznańskiego do obsługi ludności, gmin i jednostek prowadzących działalność gospodarczą” było tematem seminarium naukowego, które odbyło się w ostatni wtorek, 29 czerwca w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. W spotkaniu zorganizowanym przez PODGiK uczestniczyło blisko siedemdziesiąt osób reprezentujących wielkopolskie starostwa, gminy powiatu poznańskiego oraz instytucje na co dzień zajmujące się tą tematyką.


Ilustracja: Interaktywna mapa powiatu poznańskiego na seminarium

Powiat poznański od kilku lat prowadzi intensywną informatyzację swoich zasobów geodezyjno-kartograficznych. Działania te zaowocowały wdrożeniem systemów ułatwiających dostęp do informacji dla ludności, jednostek wykonawstwa geodezyjnego i urzędów. Pierwszym znaczącym krokiem było uruchomienie dwa lata temu w systemie iGeoMap ogólnego dostępu do interaktywnej mapy powiatu poznańskiego. W kolejnych miesiącach powiat poznański jako pierwszy w Wielkopolsce umożliwił geodetom zgłaszanie prac geodezyjnych i pobieranie materiałów do ich wykonania drogą elektroniczną siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Tylko w tym roku przyjęto w ten sposób blisko 4300 wniosków, co stanowi 47% wszystkich zgłoszeń prac. Dzięki udostępnianej przez internet mapie i ewidencji gruntów powiat poznański umożliwił gminom prowadzenie bezpośrednio na mapie numeracji porządkowej, nazewnictwa, mienia komunalnego itp. Równie istotnym tematem, który podczas seminarium omówił Jerzy Wiktorko, dyrektor PODGiK-u, była kwestia zakup map zasadniczych nieaktualizowanych z wykorzystaniem internetu z uiszczeniem opłaty przez system Płatności.pl.

Na zakończenie seminarium wręczono nagrody autorom dwóch wyróżnionych prac magisterskich, napisanych pod kierunkiem dr hab. Beaty Medyńskiej-Gulij, kierownika Zakładu Kartografii i Geomatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwenci, po zaprezentowaniu prac zgromadzonym gościom, otrzymali upominki ufundowane przez starostę poznańskiego.

Małgorzata Dorna (Starostwo Powiatowe w Poznaniu)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Pierwszy w wielkopolsce Powiat poznański nie jest pierwszym w Polsce i nigdzie nie jest to napisane. (...)jako pierwszy w Wielkopolsce (...)
  
do WI Autor podaje że Poznań jako pierwszy w Wielkopolsce umożliwił zgłaszanie prac. Wydaje się więc, że nikt powiatowi warszawskiemu zachodniemu palmy pierwszeństwa w skali Polski nie odbierze. Tym niemniej inicjatywa godna uznania.
  
Sprostowanie Niestety wkradła się drobna nieścisłość. Pierwszym powiatem z internetowym zgłaszaniem prac (przynajmniej tej z wykorzystaniem technologii iGeoMap/ePODGIK) był powiat warszawski zachodni. Co nie umniejsza zasług i osiągnięć powiatu poznańskiego.
  
Brawo Poznań Wiedzą na czym można zaoszczędzić czas=bieganie po urzędach= pieniądze obywateli=geodetów wykonawców(też obywatele). Tylko dlaczego inni są niereformowalni?Ważniejsze są dla nich kolory na protokołach geodezyjnych i symbole drzewek(100 % satysfakcji policji-imspekcji geodezyjnej-złapać przedsiębiorcę ) niż kontytucyjne prawa do informacji publicznej,za które obywatele wywala swoją kasę. -Kopia szkicu!!!!Niemożliwe-tajne/poufne.Płacisz za wznowienie, ale szkic to tylko dla urzędu.Dla ciebie to tylko kopia mapy za 30 zł*- Toż to geodezja socjalistyczna w czystej formie.Potem środowisko się dziwi skąd taki brak szacunku dla naszego zawodu.Geodeto zacznij myśleć !!!!
  



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwszą mapą opublikowaną przez Ordnance Survey była mapa Kentu (1801 r.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1982
Na zlecenie US Army CERL (Construction Engineering Research Laboratories) powstaje GRASS (Geographical Resources Analysis Support System) - system informacji przestrzennej na bazie danych rastrowych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama