Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-06-16| GNSS, Firma, Instytucje

Co zrobić z pechowym satelitą GPS?

Wystrzelony w marcu 2009 r. aparat GPS generacji IIR(M) nadal nie został aktywowany. Zakończone pod koniec maja br. konsultacje ws. sposobu jego włączenia do systemu pokazały, że firmy i instytucje mają w tej kwestii zupełnie różne pomysły.


Co zrobić z pechowym satelitą GPS?

Satelita oznaczony jako SVN-49 miał jako pierwszy rozpocząć emitowanie cywilnego kanału L5. Dodatkowy nadajnik na jego pokładzie sprawił jednak, że pomiary pseudoodległości na częstotliwościach L1 i L2 są obarczone błędem sięgającym 152 metrów. Zarządzająca systemem GPS armia amerykańska zdecydowała, że nie aktywuje aparatu do momentu rozwiązania tego problemu. Na początku tego roku zaproponowała dziewięć możliwości:

  1. Aktywować aparat z aktualnym nastawieniem zegarów oraz centrum fazowego anteny.
  2. Aktywować go z fabrycznym ustawieniem centrum fazowego anteny.
  3. Udostępnić jego sygnał tylko dla odbiorników eliminujących efekt wielodrożności.
  4. Wprowadzić odpowiednie modyfikacje w oprogramowaniu odbiorników.
  5. Ustawić wskaźnik URA (User Range Accuracy) dla sygnałów z SVN-49 na minimalną wartość, czyli 3.
  6. Usunąć modulację danych z kodu L2 P(Y) oraz
  7. zmienić kod L2C PRN na „unique sequence” (opcje 6 i 7 powinny być wprowadzone jednocześnie).
  8. Zmienić numer kodu pseudolosowego satelity z PRN-01 na PRN-32.
  9. Wprowadzić specjalne modyfikacje sygnału SVN-49, by wybrane odbiorniki mogły z niego korzystać mimo pozostawienia statusu satelity na „unhealthy”.

Do wymienionych propozycji odnieśli się producenci sprzętu GNSS oraz zarządcy systemów SBAS. Najwięcej zwolenników ma ostatnie rozwiązanie. Optują za nim: U.S. GPS Industry Council, Septentrio oraz Komisja Europejska. Garmin zaleca z kolei drugie rozwiązanie razem z piątym, US Air Force – 1., Raytheon – 4., Komisja Europejska – 9., a NovAtel – 5. i 9. Z cytowanych przez portal GPS World firm i instytucji żadna nie poparła pomysłów nr 3, 6, 7 i 8.

Zarządca systemu GPS na razie nie odniósł się do tych propozycji. Wcześniej zapowiadał, że ostateczna decyzja co do przyszłości satelity SVN-49 będzie podjęta w czerwcu 2011 roku.

Źródło: GPS World


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama