|2010-06-14|
Firma, Imprezy
WPG integruje miasto i region
Regaty żeglarskie połączone z seminarium – tradycyjnie organizowane w czerwcu przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. – wpisały się w tym roku w cykl imprez jubileuszowych z okazji 60-lecia firmy.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 10 czerwca mszą w kościele Św. Aleksandra i oficjalnym spotkaniem z udziałem zaproszonych gości w Galerii Porczyńskich. Po południu impreza przeniosła się do Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Następnego dnia odbyły się tam regaty o Puchar Wojewody Mazowieckiego i seminarium zatytułowane „Geodezja a rozwój cywilizacji miasta i regionu”. Akordem końcowym były rozegrane w kolejnym dniu regaty o „Błękitną Wstęgę Jeziora Zegrzyńskiego”.
Seminarium prowadził i zagajenie wygłosił prof. Bogdan Ney. Wśród społecznych funkcji geodezji wymienił m.in. informatyzację administracji publicznej oraz tworzenie i doskonalenie ładu przestrzennego, a także wspieranie bezpieczeństwa. Nawiązując zaś do jubileuszu, przypomniał, że WPG – jako jedyna jednostka geodezyjna – zostało niedawno członkiem stowarzyszonym Akademii Inżynierskiej w Polsce.
Olgierd Dziekoński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury) mówił o roli geodezji w pokonywaniu konfliktów przestrzennych na poziomie lokalnym. Stwierdził m.in., że im więcej publicznie dostępnej, aktualnej i kompletnej informacji przestrzennej, tym mniej tego typu spraw. Podkreślił konieczność związania systemu planowania przestrzennego z ewidencją gruntów i budynków na poziomie ustawowym.
Jolanta Orlińska (główny geodeta kraju) przedstawiła rolę dyrektywy INSPIRE w rozwoju regionu. Jej wdrożenie to zadanie na wiele lat. W tym czasie trzeba będzie m.in. opracować metadane, uporządkować struktury danych przestrzennych i zapewnić powszechną dostępność danych poprzez usługi sieciowe. Współdziałanie w ramach INSPIRE jest rozwiązaniem pionierskim (także w skali europejskiej), ale wdrożenie infrastruktury danych przestrzennych ma przynieść duże korzyści administracji publicznej, firmom i obywatelom.
Multimedialny pokaz wiceprezesa WPG S.A. ds. technicznych Jacka Uchańskiego nt. metod i technik geodezyjnych ukazał ogromny postęp, jaki dokonuje się w tej dziedzinie. Skanowanie laserowe przebojem zdobywa sobie rynek już nie tylko inwentaryzacji architektonicznej, ale również w precyzyjnych pomiarów przy obsłudze i monitorowaniu obiektów inżynierskich oraz map do celów projektowych. Prezentacja była także ilustracją szerokiego zakresu prac realizowanych przez firmę w Warszawie i na terenie kraju.
Zarówno seminarium, jak i regaty zgromadziły przedstawicieli różnych branż, także spoza granic kraju (byli m.in. goście z Rosji, Niemiec, Turcji), w dwudniowej imprezie wzięło udział prawie 300 osób. W regatach o Puchar Wojewody Mazowieckiego w 5 wyścigach uczestniczyło 65 trzyosobowych załóg reprezentujących administrację publiczną (rządową i samorządową), firmy i jednostki związane z budownictwem i infrastrukturą oraz wojsko i naukę. Zwyciężyła załoga Urzędu Gminy Nieporęt, wyprzedzając drużyny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Biura Geodety Województwa Mazowieckiego. W zawodach o Błękitną Wstęgę Zalewu Zegrzyńskiego najlepsza okazała się załoga firmy Vinci Construction. Kolejne miejsca zajęły drużyny Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP i firmy Warbud S.A.
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|