Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-06-10| Edukacja, Imprezy

Teledetekcja i kartografia na Pikniku Naukowym w stolicy

Już za dwa dni (sobota, 12 czerwca) święto nauki w Warszawie. Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik organizują wspólnie Piknik Naukowy. Podczas 14. edycji tej plenerowej imprezy będzie można wziąć udział w ponad tysiącu pokazów. W programie także prezentacje związane z teledetekcją i kartografią.?


Teledetekcja i kartografia na Pikniku Naukowym w stolicy

Dla uczestników przygotowano prezentacje, eksperymenty, symulacje związane z różnymi dziedzinami wiedzy - matematyką, fizyką i chemią, archeologią, biologią, medycyną, literaturą, historią, geografią. Celem wydarzenia jest pokazanie, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas.

Centrum Badań Kosmicznych PAN proponuje multimedialną prezentację „Ziemia – wielki mikroświat okiem satelity", podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak monitorowane są miejsca katastrof naturalnych (np. powodzi w Polsce, trzęsienia ziemi na Haiti), badane potencjalnie groźne zjawiska przyrody (np. satelitarne monitorowanie temperatur wulkanów), jak zdjęcia lotnicze i satelitarne pomagają w zarządzaniu przestrzenią, jakimi torami poruszają się satelity obserwacyjne. Ciekawe prezentacje związane z teledetekcją (dotyczące m.in. obserwacji glonów morskich czy badania bilansu cieplnego powierzchni morza) oferuje także Międzyinstytutowy Zespół Satelitarnych Obserwacji Środowiska Morskiego.

Z kolei Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN przygotował pokazy dotyczące dawnych map i stosowanych na nich sygnatur, Olsztyńskie Planetarium zaprezentuje działanie satelitarnych systemów nawigacyjnych, a dzięki Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii dowiemy się jak zmierzyć obwód Ziemi metodą Eratostenesa (ok. 230 r. p.n.e.).

Piknik odbędzie się w godzinach 11-20 w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat. Specjalny „piknikowy" autobus kursować będzie w dniu imprezy z centrum Warszawy. Wstęp wolny. Patronat honorowy nad imprezą objęła Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce.?

Źródło: Polskie Radio, PS


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama