Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-24| GNSS, Geodezja, Imprezy

O nawigacji satelitarnej w Olsztynie

Podczas konferencji „Satelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji” (20-21 maja) omówiono najważniejsze problemy, osiągnięcia i wyzwania nawigacji satelitarnej.


O nawigacji satelitarnej w Olsztynie

Konferencja Komisji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN zorganizowana została przez Katedrę Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób, głównie specjalistów w zakresie nawigacji, zaprezentowano ponad czterdzieści krótkich wykładów. Jedna z sesji referatów dotyczyła systemu ASG-EUPOS i skupiono się w niej głównie na dokładności pozycjonowania. Jacek Kudrys (Akademia Górniczo-Hutnicza) porównywał wyznaczenie współrzędnych punktów z wykorzystaniem sygnałów samego GPS i dodatkowo ze wsparciem GLONASS. Eksperyment prowadzony na stacji w Żywcu dowiódł, że GLONASS jedynie nieznacznie poprawia dokładność. W części wykładów, która dotyczyła EGNOS, Marta Krywanis (Centrum Badań Kosmicznych) omówiła projekt „EEGS-EGNOS Extention to Eastern Europe” prowadzony przez CBK. Jak przekonywała, system ten można łatwo rozszerzyć na wschodnie krańce Polski oraz naszych wschodnich sąsiadów.


Fot. Po referacie Jacka Kudrysa prof. Mariusz Figurski zadaje pytania

W programie uwzględniono praktyczne zastosowanie nawigacji satelitarnej. Interesujący projekt przedstawił Marcin Uradziński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). We współpracy z chińskimi naukowcami badał on możliwości zbudowania systemu wzajemnego pozycjonowania pojazdów na autostradzie w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki nadajnikom w poszczególnych samochodach można wprowadzić system ostrzegania np. o nagłym hamowaniu pojazdu przed nami. Dariusz Popielarczyk (UWM) przedstawił natomiast autorski system inwentaryzacji obiektów podwodnych. Dzięki wykorzystaniu odbiornika satelitarnego możliwe jest nie tylko sprawne nawigowanie pod wodą, ale również bezpośrednie zbieranie danych przestrzennych, tworzenie bazy obiektów podwodnych, co może ułatwić wszelkie prace batymetryczne, hydrotechniczne, archeologiczne i inne.

Podczas konferencji – ukierunkowanej na przyszłość – znalazło się też miejsce na nawiązania do przeszłości. Prof. Bogdan Ney przypomniał sylwetkę zmarłego w ubiegłym roku prof. Lubomira Barana. Dr. Jan Cisak opowiedział o 80-letniej już historii Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznego „Borowa Góra”. Natomiast prof. Stanisław Oszczak zaprezentował najważniejsze działania Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji na UWM w Olsztynie, która funkcjonuje już 10 lat.

Krótkie przemówienie wygłosił także Bogdan Różycki, przedstawiciel ministerstwa infrastruktury, który zaapelował o zaangażowanie Polski – obejmującej w przyszłym roku prezydencję w Unii Europejskiej – w tworzenie systemu Galileo. Zapowiedział powołanie zespołu ekspertów, który będzie nadawał kształt ogólnoeuropejskim dyskusjom.
Ponadto w czasie konferencji podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinie implementacji rozwiązań technik satelitarnych w lotnictwie. Sygnatariuszami byli: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w Warszawie, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Katedra Geodezji Satelitarnej i Nawigacji (UWM), Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Politechnika Śląska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Aeroklub Warmińsko-Mazurski oraz Aeroklub Krainy Jezior.


Fot. Sygnatariusze porozumienia

Przy okazji konferencji zorganizowano także otwarte zebranie Komisji Geodezji Satelitarnej KBKiS PAN. Głównym tematem spotkania była przyszłość Galileo, o której omówił prof. Janusz Zieliński (Centrum Badań Kosmicznych). Uspokajał, że jeszcze w tym roku na orbicie powinny znaleźć się dwa kolejne satelity. Co prawda, plany realizacji Galileo zostały okrojone, ale do 2014 roku Europa powinna mieć 18 sprawnych aparatów. Z kolei prof. Mariusz Figurski (Wojskowa Akademia Techniczna) omówił założenia projektu EPOS (European Plate Observing System). Weźmie w nim udział 19 krajów, w tym reprezentacja Polski koordynowana przez prof. Figurskiego oraz prof. Wojciecha Dębskiego. Głównym celem projektu jest stworzenie platformy wymiany danych geodezyjnych oraz geologicznych (dotyczących sejsmiki i aktywności wulkanicznej).
Na zakończenie zebrania wybrano Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako przyszłorocznego gospodarza konferencji geodezji satelitarnej i nawigacji.


Fot. Podczas trwania konferencji prezentowano postery, jak również sprzęt geodezyjny.

JM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS