Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-05-24 | GIS, Teledetekcja, Instytucje

Powódź okiem satelitów

W ostatnich dniach w internecie opublikowano nowe zdjęcia i zobrazowania satelitarne prezentujące skutki majowej powodzi w Polsce.


Ilustracja: Powódź okiem satelitów

Na stronie Centrum Badań Kosmicznych PAN poświęconej projektowi GMES zamieszczono nowe mapy hybrydowe prezentujące potencjalnie zalane obszary. Tereny podtopione wyznaczono na podstawie obrazów z satelitów radarowych ERS-2 oraz RADARSAT-2. Jako podkład wykorzystano natomiast zdjęcia z aparatów SPOT-4, Landsat-5 oraz ALOS AVNIR-2. Co ciekawe, sieć drogowa na mapach GMES pochodzi z zasobów otwartego projektu OpenStreetMap. Na razie udostępniono materiały dla okolic Sandomierza i Tarnobrzegu (1:50 000), Krakowa (1:25 000), ujścia Dunajca (1:75 000) oraz Połańca (1:50 000). Wkrótce opublikowane zostaną także mapy dla regionów Czechowic-Dziedzic oraz Wrocławia.

Wymienione obrazy satelitarne są pozyskiwane i wstępnie analizowane w ramach europejskiego projektu SAFER. Następnie są wykorzystywane do analizy zniszczeń przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Komedy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dystrybucją w Polsce i dalszą analizą, stosownie do potrzeb instytucji reagowania kryzysowego, zajmuje się zespół GMES w CBK PAN oraz przedstawiciele projektu PROTEUS z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Do projektu włączyła się także firma Geosystems Polska, wspierając przygotowywanie map GIS dla Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa.

Skutki majowej powodzi widoczne są także na obrazach pochodzących z sensora MODIS zainstalowanego na pokładzie satelitów Terra i Aqua. Aktualne zobrazowania z tych aparatów dostępne są bezpłatnie na stronie NASA.

Zdjęcie satelitarne z sensora MODIS

Źródło: CBK PAN, NASA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Mapa powodzi Niech mnie ktoś uspokoi i potwierdzi, że polskie służby fotografowały regularnie rozwój sytuacji powodziwej z satelit? Chcę wierzyć, że nie jesteśmy głupi nawet jeśli niezbyt zamożni.
  
 1 
Dlaczego tylko te obszary? Dlaczego pokazano tylko te obszary? Jest bogaty Wrocław, Kraków. Lubelszczyznę zupełnie pominięto. A gmina Wilków jest zalana w 90% powierzchni...
  



zobacz też:

SAFER publikuje mapy dla Polski

Dziś (21 maja) na stronie projektu GMES opublikowano pierwsze mapy prezentujące skutki powodzi w południowej Polsce.

Chrzest bojowy GMES w Polsce

W związku z narastającym zagrożeniem powodziowym wczoraj (19 maja) Komenda Główna Straży Pożarnej uruchomiła w Krakowie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
południk przechodzący przez Greenwich obowiązywał jako południk zerowy w latach 1884-1984?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Heronim Olenderek (1941-2022)

Heronim Olenderek (1941-2022)
Prof. Olenderek urodził się w roku 1941. Był absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1963 r. i, bezpośrednio po otrzymaniu dyplomu, rozpoczął pracę na Wydziale Leśnym SGGW. Przeszedł tam wszystkie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1884
W Waszyngtonie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona ustaleniu przebiegu południka zerowego. Delegaci 26 państw zdecydowali, że południk zerowy będzie przebiegał przez Greenwich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama