|2010-05-23|
Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Nowy szef SGP z Wielkopolski
Zakończony w Krakowie Zjazd Stowarzyszenia Geodetów Polskich wybrał nowego prezesa oraz członków Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
Do późnego wieczora przeciągnęły się w sobotę (22 maja) obrady XXXVII Zjazdu SGP. Dyskusja nad wnioskami, sprawy proceduralne oraz same głosowania zajęły 99 delegatom większą część drugiego dnia. Zjazd jednogłośnie udzielił absolutorium odchodzącemu Zarządowi, nie dał jednak mandatu na kolejną kadencję dotychczasowemu prezesowi Krzysztofowi Ciskowi.
Po raz pierwszy w historii tej organizacji delegaci musieli wybierać prezesa spośród trzech kandydatów. Do rywalizacji stanęli w Krakowie: dotychczasowy prezes Krzysztof Cisek, reprezentujący Oddział SGP w Rzeszowie, Stanisław Cegielski (fot. obok) z Kalisza oraz dr Andrzej Pachuta z Warszawy. Większa niż się spodziewano liczba kandydatów skutkowała zmianami w procedurze głosowania. Zdecydowano, że jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50% głosów odbędzie się druga tura, do której przejdą dwaj kandydaci, którzy osiągnęli największą liczbę głosów.
W pierwszym głosowaniu Stanisław Cegielski uzyskał 41 głosów, Krzysztof Cisek – 37, a Andrzej Pachuta – 31. W drugiej turze Stanisław Cegielski zdobył poparcie 57 osób, a Krzysztof Cisek – 42. Nowym prezesem na trzyletnią kadencję został zatem wybrany przedstawiciel Kalisza. Tym samym dokonała się zmiana, na którą zapowiadało się już podczas kuluarowych rozmów poprzedzających głosowanie. Wielu delegatów niezadowolonych m.in. ze stylu, w jakim prowadził organizację ustępujący prezes dało temu wyraz przy urnie wyborczej.
Zjazd uchwalił także długa listę wniosków, które nowy Zarząd Główny ma realizować w nadchodzącej kadencji. Są to m.in.:
- podjęcie działań w celu przywrócenia działu „geodezja i kartografia” w ustawie o działach administracji rządowej oraz podporządkowanie Głównego Geodety Kraju Prezesowi Rady Ministrów,
- zabieganie o to, by w nowej ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne znalazły się zapisy dotyczące:
- obowiązku ustawicznego kształcenia geodetów uprawnionych,
- uregulowania spraw z zakresu podziałów oraz scaleń i rozgraniczenia nieruchomości,
- zmiany właściwości organu dokonującego rozgraniczenia (z wójta, burmistrza na starostę),
- wystąpienia do GGK o przyspieszenia prac nad wprowadzeniem nowych standardów w geodezji i kartografii,
- wystąpienia do GGK o wprowadzenie regulacji, w wyniku których wpływy z dotychczasowego PFGZGiK w całości przeznaczone byłyby na realizację zadań z dziedziny geodezji i kartografii (wniosek związany jest z likwidacją od 1 stycznia 2011 r. PFGZGiK).
Ponadto uchwalono, że Zarząd Główny powoła komisję do przeprowadzenia analizy proponowanych przez GUGiK zmian w ustawie Pgik. Zarząd ma także powołać zespoły do przygotowania zmian w statucie SGP i ds. zawodowo-samorządowych oraz wystąpić do prezesa Rady Ministrów o zobowiązane ministra rolnictwa do wyeliminowania zaniedbań związanych z aktualizacją przepisów dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych, klasyfikacji gruntów oraz wspólnot gruntowych. Zjazd dokonał również zmian w statucie. Jedną z najważniejszych jest wydłużenie kadencji z 3 do 4 lat (zacznie obowiązywać dopiero od następnej kadencji).
Stanisław Cegielski ukończył Technikum Geodezyjne w Poznaniu, a następnie Wydział Melioracji Wodnych na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W latach 1966-71 pracował w Powiatowym Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Pleszewie, a od 1975 do 1984 r. w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Kaliszu. Był zastępcą dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami, a następnie (1997-98) dyrektorem Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości w Urzędzie Wojewódzkim w Kaliszu. W latach 2007-08 pełnił funkcję dyrektora Wielkopolskiego Biura Terenów Rolnych w Poznaniu. W 2009 r. przeszedł na emeryturę. Jest członkiem SGP od 1966 r. Inicjator utworzenia oddziału tej organizacji w Kaliszu, któremu przewodniczył w latach 1986-1995. Od 1986 roku organizator ogólnopolskich konferencji katastralnych w Kaliszu. Był prezesem kaliskiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej, od 2009 r. jest jego wiceprezesem. Od 2004 roku jest również prezesem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu.
Skład nowo wybranego Zarządu Głównego oraz Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego
Zarząd Główny 1. Pachuta Andrzej (Warszawa) – 84 (liczba uzyskanych głosów) 2. Łopaciuk Jan (Warszawa) – 84 3. Tes Eugeniusz (Lublin) – 68 4. Walo Janusz (Warszawa) – 61 5. Brożyna Marian (Białystok) – 61 6. Zając Paweł (Wrocław) – 60 7. Wilczewski Tadeusz (Białystok) – 58 8. Wiliński Stanisław (Bydgoszcz) – 56 9. Rachwał Robert (Kraków) – 51 10. Gąsiorowski Zdzisław (Olsztyn) – 44 11. Kulka Alicja (Katowice) – 43 12. Radzio Witold (Warszawa) – 43 13. Gabryszewski Mieczysław (Wrocław) – 42 (skład Zarządu uzupełniają: prezes, sekretarz generalny oraz przewodniczący oddziałów regionalnych)
Główna Komisja Rewizyjna 1. Borysiuk Tadeusz (Białystok) – 73 2. Juzwa Kazimierz (Katowice) – 67 3. Czarnecki Stanisław (Warszawa) – 66 4. Berliński Zdzisław (Łódź) –63 5. Milanowska Helena (Wrocław) – 62 6. Krynke Halina (Koszalin) – 59 7. Hajto Jerzy (Kraków) – 54
Główny Sąd Koleżeński 1. Januszko Maria (Warszawa) – 83 2. Kanigowska Alina (Legnica) – 83 3. Lech Czesław (Białystok) – 70 4. Musiatowicz Henryk (Szczecin) – 65 5. Berkieta Henryk (Warszawa) – 64 6. Kośka Tadeusz (Łódź) – 64 7. Kowalska Zofia Barbara (Warszawa) – 52
(na niebiesko zaznaczono osoby, które nie wchodziły w skład ww. organów w ubiegłej kadencji)
Zdjęcia w fotogalerii
Jerzy Przywara
|