|2010-05-21|
Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Delegaci wybierają nowego prezesa SGP
Pierwszy dzień Zjazdu Stowarzyszenia Geodetów Polskich (piątek, 21 maja) upłynął na oficjalnych wystąpieniach i dał początek dyskusji nad zadaniami, jakie staną przed nowym kierownictwem organizacji.
Prawie stu delegatów SGP zgromadziło się w Krakowie na XXXVII Zjeździe SGP. Wybiorą oni nowego prezesa i władze organizacji zrzeszającej dzisiaj ponad 4 tys. członków. Prezes Krzysztof Cisek (fot. poniżej), którego trzyletnia kadencja dobiega właśnie końca, wskazał w swym wystąpieniu na kilka najistotniejszych spraw, na których koncentrowała się w tym czasie praca organizacji.
Przede wszystkim SGP zwiększyło liczbę swych członków. Wyhamowano więc tendencję spadkową, która była widoczna od ponad 20 lat. Kolejną sprawą była obrona uprawnień zawodowych, które, jak podkreślił, są zdobyczą zawodu i ochroną branży. Według prezesa Stowarzyszenie walczyło także o godziwe zarobki dla geodetów, jednak organizacja nie ma wpływu chociażby na masowe wypuszczanie przez uczelnie „pseudogeodetów”, które ma związek z obniżaniem cen usług geodezyjnych. Odnosząc się do prac nad nowym prawem geodezyjnym i kartograficznym, stwierdził, że SPG będzie miało baczenie na to, by przygotowywana ustawa była korzystna dla całego środowiska, nie preferowała zaś jakiejś wybranej grupy. Wskazał także na konieczność ustawowego uregulowania obowiązku permanentnego szkolenia geodetów.
Krzysztof Cisek podkreślił owocną współpracę z organizacjami zrzeszającymi geodetów w krajach sąsiednich. Świadczy o tym obecność na zjeździe przedstawicieli stowarzyszeń ze Słowacji (Dusan Ferianc), Ukrainy (Igor Trevogo) i Niemiec (Hans Georg Beker). Na obrady przybył także reprezentant austriackiego stowarzyszenia Harald Schuh. Podczas popołudniowej dyskusji delegaci prezentowali postulaty, które powinny znaleźć się we wnioskach Zjazdu. Mowa była m.in. o braku pieniędzy na finansowanie zadań geodezji w związku z likwidacją od przyszłego roku Państwowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, o zbyt wielkiej liczbie absolwentów wyższych uczelni, o konieczności wypracowania długofalowej strategii Stowarzyszenia, o utworzeniu specjalizacji „urządzenia rolne” na WGiK Politechniki Warszawskiej, o niespójnych przepisach normujących sprawy rozgraniczeń, podziałów i scaleń, o miejscu geodezji w zinformatyzowanym państwie.
Pierwszy dzień obrad zakończyło wystąpienie redaktora naczelnego „Przeglądu Geodezyjnego” prof. Wojciecha Wilkowskiego anonsujące 65-lecie tego miesięcznika (organu SGP). Zaskoczeniem była deklaracja W. Wilkowskiego dotycząca złożenia przez niego na ręce nowego prezesa SGP rezygnacji z kierowania PG. Jej powodem jest konflikt z obecnym zarządem SGP dotyczący m.in. finansowania pisma.
W obradach wzięli udział m.in. główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, wiceprezydent Krakowa dr Kazimierz Bujakowski, wiceprezes Naczelnej Organizacji Technicznej Józef Suchy oraz prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek i prezes Zachodniopomorskiej Geodezyjnej Izby Gospodarczej Sławomir Leszko. Pięciu osobom nadano godność Honorowego Członka SGP. Na sobotę zaplanowano wysłuchanie sprawozdania Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego, zmiany w statucie, udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz wybór nowych władz organizacji.
Jerzy Przywara
|