Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-12| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Nocne skanowanie "Wielkiego Jabłka"

Gdy większość mieszkańców Nowego Jorku poszła spać, inżynierowe z firmy Sanborn rozpoczęli lotnicze skanowanie laserowe miasta, dzięki któremu już wkrótce powstanie najbardziej szczegółowy model 3D tej metropolii.


Nocne skanowanie "Wielkiego Jabłka" <br />
fot. New York Times
fot. New York Times

Z uwagi na gęstą i wysoką zabudowę skanowanie Nowego Jorku nie było prostym zadaniem. By promień lasera dotarł w każdy zakamarek, i jednocześnie by zachować odpowiednią dokładność, firma Sanborn wykonała (14-30 kwietnia br.) dziewięć 6-godzinnych nalotów. Każdy odbywał się po północy z pułapu około tysiąca metrów. Łączny koszt skanowania wyniósł 450 tys. dolarów i został sfinansowany głównie z budżetu miasta w ramach firmowanego przez burmistrza Michaela Bloomberga projektu „PlaNYC".

Otrzymana chmura punktów zostanie teraz przetworzona do numerycznego modelu terenu i pokrycia terenu. Opracowania te zostaną następnie wykorzystane do:
• wykonania szczegółowych map powodziowych (ostatnie pochodzą z lat 80. ubiegłego wieku),
• oszacowania potencjału energii słonecznej,
• kartowania obszarów podmokłych,
• zarządzania kryzysowego oraz planowania przestrzennego.

Modele 3D mają zostać ukończone za kilka miesięcy. Nowy Jork nie jest pierwszym amerykańskim miastem, które zdecydowało się na tego typu pomiary. Podobny model wykonany w technologii lotniczego skaningu laserowego ma już m.in. San Francisco.

Źródło: New York Times


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS