Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2010-04-22| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

ERS-2 już 15 lat obserwuje Ziemię

Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ERS-2 początkowo miał monitorować powierzchnię Ziemi tylko przez 3 lata. Obecnie, 15 lat po uruchomieniu, wciąż dostarcza dane teledetekcyjne dla badań środowiska naszej planety.


ERS-2 już 15 lat obserwuje Ziemię

Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ERS-2 początkowo miał monitorować powierzchnię Ziemi tylko przez 3 lata. Obecnie, 15 lat po uruchomieniu, wciąż dostarcza dane teledetekcyjne dla badań środowiska naszej planety.

ERS-2 został wystrzelony 21 kwietnia 1995 r. jako kontynuator misji europejskiego satelity obserwacyjnego ERS-1, który znalazł się na orbicie w 1991 r. Zakładano, że ERS-1 zostanie zastąpiony przez ERS-2, jednak ten pierwszy pozostał operacyjny aż do 1999 r. Tworzyły one wówczas zestaw dwóch nowoczesnych aparatów dostarczających informacji o lądach, oceanach, atmosferze i pokrywie lodowej Ziemi, a także pomocnych przy monitorowaniu klęsk żywiołowych.

Oba satelity były wyposażone w nowoczesną aparaturę radarową typu SAR. Szczególnie użyteczne były wyniki obserwacji prowadzonych w tandemie. Pierwsza, 9-miesięczna misja tego rodzaju przyniosła nowe informacje dotyczące fizyki skorupy ziemskiej i lodów polarnych, ukazując skutki trzęsień ziemi i przemieszczania się lodowców. ERS-2 brał później udział w misjach w tandemie z kolejnymi satelitami należącej do ESA serii Envisat. Obserwacje te były prowadzone w latach 2007, 2008, 2009, a kolejna operacja ERS-2/Envisat ma się rozpocząć pod koniec lata 2010 r.

ERS-2 posiada konstrukcję i jest wyposażony w oprzyrządowanie bardzo podobne do tego, jakie miał ERS-1. Warto jednak zwrócić uwagę, że ERS-2 był pierwszym europejskim satelitą mającym na pokładzie instrument do badania warstwy ozonowej atmosfery. Dane dostarczone w ciągu łącznie 19 lat misji obu satelitów miały również znaczący wkład w budowę globalnego systemu monitoringu środowiska GMES. ERS-2, który wykonał w ostatnim czasie swój 77 777. obrót po orbicie okołoziemskiej, ma pozostać operacyjny przynajmniej do połowy 2011 r.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama