Związek Powiatów Polskich przedstawił swoje stanowisko w sprawie informacji NIK o kontroli gospodarowania przez starostów mieniem Skarbu Państwa (w latach 2003-05).
ZPP zwraca w nim uwagę, że dokument Izby, mimo iż trafnie pokazuje uchybienia w pracy samorządów terytorialnych, wojewodów i GUGiK, to, niestety, skupia się wyłącznie na kłopotach powiatów w gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.
Związek wskazał na niespójności w obowiązujących w tej materii przepisach i ich ciągłe zmiany. Podkreślił też konieczność prowadzenia ustawicznych szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za gospodarowanie nieruchomościami SP.
W swoim stanowisku samorządowcy przypomnieli również, że o trudnościach w rejestrowaniu nieruchomości SP informowali już w chwili przejmowania zadań z urzędów rejonowych (w ramach pilotażu w latach 1995-98). Wskazywano wówczas na braki w ewidencji nieruchomości prowadzonych przez te urzędy, jak i na niedokonywanie przeszacowywania opłat za korzystanie z nich. Stanowisko samorządów w tej sprawie zostało zignorowane przez stronę rządową.
Związek podkreślił, że z uwagi na niedofinansowanie powiaty nie mogą szybciej naprawić istniejącej sytuacji. W stanowisku czytamy także m.in., że ustawa o gospodarce nieruchomościami (po nowelizacji z września 2004 r.) ograniczyła możliwość sprawnego zarządzania nieruchomościami Skarbu Państwa z uwagi na rozszerzenie obowiązku uzyskania zgody wojewody na rozporządzanie majątkiem przez starostę. Dodatkowo, powodem zbyt wolnego regulowania stanów prawnych tych nieruchomości są: całkowity brak działań w tym zakresie przed 1998 rokiem oraz funkcjonujący sposób ujawniania nieruchomości w ewidencji. Uniemożliwia on dokonywanie jakichkolwiek działań bez przeprowadzenia długotrwałej procedury komunalizacyjnej.
Stanowisko Związku Powiatów Polskich