Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-03-16| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Wystawa o Janie Keplerze


W Toruniu od 10 marca można zobaczyć wystawę poświęconą Janowi Keplerowi – niemieckiemu uczonemu, pierwszemu gorącemu zwolennikowi myśli kopernikowskiej, którego odkrycia odmieniły sposób postrzegania wszechświata.

Ekspozycja pod hasłem „Spadkobiercy nauki Kopernika – Jan Kepler” jest pierwszą z cyklu, którego celem jest przedstawienie postaci słynnych kontynuatorów nauki Mikołaja Kopernika. Jak informuje kurator wystawy, Magdalena Dembek, na wystawie pokazane są kolejne etapy życia uczonego oraz sylwetki jego mistrzów i nauczycieli: Michaela Maestlina i Tychona Brahe. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z dziełami uczonego („Ad epistolam sethi” oraz „Tabulae Rudolphinae”) i jego odkryciami. Na ekspozycji znajdują się również portrety uczonego i jego nauczycieli.

Jan Kepler (Johannes Kepler) urodził się 1571 r. w Weil der Stadt, zmarł w 1630 r. w Ratyzbonie. Był wybitnym matematykiem, fizykiem i astronomem, autorem m.in. trzech reguł, zwanych Prawami Keplera, którymi rządzą się ruchy planet Układu Słonecznego, a które były podstawą stworzonej przez Izaaka Newtona teorii powszechnego ciążenia. Uczony zajmował się optyką i wynalazł teleskop astronomiczny zwany też „keplerowskim”. Dzięki swym obliczeniom matematycznym wprowadził nowatorskie rozwiązania do użycia ułamków dziesiętnych i obliczeń objętości brył geometrycznych. Był też jednym z prekursorów logarytmów. W 1609 r. opisał podstawowy wielościan gwiaździsty, który nazwał „stella octangula”. Jest uznawany za jedną z kluczowych postaci w XVII-wiecznej rewolucji astronomicznej.

Wystawę można oglądać do 30 maja w Domu Mikołaja Kopernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) przy ul. Kopernika 15/17. Czynna codziennie oprócz poniedziałku III-IV: w godz. 10.00-16.00; V: godz. 10.00-18.00. Wstęp płatny od wtorku do niedzieli.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS